رئیس جمهور افغانستان با اشتباه خواندن آزاد کردن زندانیان طالبان، تاکید کرد که اقدامات اخیر طالبان نشانگر این است که این گروه در مسئله صلح جدی نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از طلوع نیوز، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی اش پس از ادای نماز عید در ارگ ریاست جمهوری این کشور با انتقاد از طالبان گفت که این گروه با افزایش درگیری ها نشان داده است که اراده جدی به صلح ندارد و آزادی پنج هزار زندانی این گروه نیز نتوانست طالبان را به مذاکرات جدی تشویق کند.
وی آزادی زندانیان طالبان را یک اشتباه خواند و گفت که مسوول این اشتباه خارجی‌ها و کسانی هستند که معتقد بودند دولت افغانستان اراده ای برای صلح ندارد.
اشرف غنی گفت که فرستادن هیئت بلندپایه به قطر برای گفتگو با طالبان یک اتمام حجت از سوی دولت افغانستان بود.
وی همچنین ادامه داد که طالبان در درگیری های اخیر ۲۶۰ ساختمان عمومی را نابود کرده است و اگر اعضای این گروه خود را شهروندان این کشور تلقی می کنند، باید از نابود کردن تاسیسات و ساختمان های عمومی دست بکشند و خانه‌های مردم را ویران نکنند.
اشرف غنی با مخاطب قرار دادن طالبان پرسید که آیا این گروه قصد دارد با حفظ رابطه با تروریست های خارجی همانند لشکر طیبه، جیش محمد و القاعده، افغانستان را به میدان جنگ این گروه های تروریستی مبدل سازند؟
رییس جمهور افغانستان همچنین از تهیه طرحی برای تغییر اوضاع امنیتی در سه تا شش ماه آینده خبر داد. وی گفت: هفته گذشته را صرف این مسئله کردم تا طرحی فوری و عملی تهیه شود تا وضعیت جنگ را تغییر دهد. این برنامه تهیه شده است و از نظر امنیتی دو بخش دارد که یک بخش از این برنامه تعیین اولویت ها برای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است.
غنی در پایان صحبت هایش از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تقدیر کرد و گفت که این عید به نام آنها تجلیل می‌شود.
وی افزود: نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در بیست سال گذشته و به خصوص در سه ماه اخیر با دادن قربانی های زیاد، از خاک و ناموس این سرزمین صادقانه و خالصانه دفاع کرده اند.
به گزارش خبرگزاری مهر، امروز صبح حمله راکتی به محلی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفت. این حمله راکتی در زمان برگزاری مراسم عید قربان در افغانستان انجام شده است. هنوز از میزان خسارت و یا تلفات احتمالی این حمله گزارشی منتشر نشده است.
این حمله در حالی انجام شد که همگان انتظار برقراری آتش بس در عید قربان را در افغانستان داشتند. پیش از برگزاری دور جدید مذاکرات بین افغانی در دوحه اعلام شده بود که برقراری آتش بس در عید قربان یکی از نتایج این گفتگوها خواهد بود اما پس از پایان مذاکرات اشاره ای به آتش بس نشد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari