پادشاه اردن در دیدار با رئیس جمهور آمریکا، درباره کمک واشنگتن برای مدرن سازی ناوگان جنگنده های اف-۱۶ اردن در راستای پیشبرد روابط نظامی -راهبردی دو جانبه گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، کاخ سفید با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و «عبدالله دوم» پادشاه اردن، در جریان دیداری که در کاخ سفید صورت گرفت، درباره کمک و پشتیبانی آمریکا برای مدرن سازی ناوگان جنگنده های اف-۱۶ اردن گفتگو کردند.
بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید درباره این دیدار اعلام کرد: سران دو کشور درباره روابط دفاعی -راهبردی دو جانبه تبادل نظر کردند. آنها درباره پشتیبانی و کمک آمریکا جهت مدرن سازی ناوگان جنگنده های اف-۱۶ اردن که منجر به قابلیت عملیاتی و کارایی بیشتر نیروهای مسلح اردن می شود، گفتگو کردند.
بیانیه کاخ سفید همچنین مدعی شد: بایدن و عبدالله دوم درباره چالش های قابل توجه در سوریه و علی الخصوص تلاش ها جهت اطمینان یافتن از اینکه کمک های بشردوستانه به دست مردم سوریه می رسد، گفتگو کردند. بایدن همچنین بر فرصت های ثبات در خاورمیانه تاکید کرد و از گفتگوهای بین اردن و کابینه جدید رژیم صهیونیستی اعلام حمایت کرد.
ادعا می شود که دولت بایدن قصد دارد همکاری های دوجانبه در زمینه های مختلف را در ماه های آینده شامل مسائل اقتصادی، تقویت کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دیدار بین عبدالله دوم و بایدن در حالی انجام می‌شود که پادشاهی اردن هاشمی به عنوان یکی از متحدان ثابت قدم و وفادار ایالات متحده، در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» روابط پرتنشی را با واشنگتن تجربه کرد.
روابط امان- واشنگتن پس از آن رو به وخامت گذاشت که در سال ۲۰۱۷، عبدالله دوم به ترامپ گفت که تصمیم وی برای به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رسمی رژیم صهیونیستی «پیامدهای خطرناکی برای ثبات و امنیت منطقه» خواهد داشت.
ملک عبدالله، با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، به برقراری روابطی بهتر با واشنگتن امیدوار است. دولت بایدن اعلام کرده که سفارت ایالات متحده را به تل آویو بازنخواهد گرداند اما کنسولگری این کشور را در قدس اشغالی بازگشایی خواهد کرد و روابطش را با تشکیلات خودگردان فلسطین مجدداً برقرار می‌کند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari