سفیر روسیه در ایالات متحده تاکید کرد، برخی از سیاستمداران آمریکایی تمایل دارند از اوکراین به عنوان وسیله‌ای برای تغییر سیاست خارجی و اقتصادی مستقل مسکو استفاده کنند.
به گزارش ایسنا، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا سه‌شنبه در پاسخ به پرسش راشا تودی در مورد مخالفت آمریکا با خط لوله نورد استریم ۲ گفت: اینطور به نظر می‌رسد که برخی از چهره‌های سیاسی آمریکا، برخی از سیاستمداران آمریکایی تنها دوست دارند از اوکراین به عنوان وسیله‌ای برای فشار بر روسیه به منظور تغییر سیاست خارجی و اقتصادی مستقل آن استفاده کنند.
آلمان نیمی از گاز وارداتی خود را از روسیه تامین می‌کند و قبلا خط لوله “نوراستریم ۱” (جریان شمالی ۱) با ظرفیت انتقال سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه تا آلمان، افتتاح شده بود.
قرار است “نورد استریم ۲” نیز با همین ظرفیت طی ماه‌های آینده تکمیل شود.
بدین ترتیب، ظرفیت انتقال گاز روسیه به آلمان از طریق دریای بالتیک به ۱۱۰ میلیارد متر مکعب در سال خواهد رسید. بخشی از این گاز می‌تواند از طریق آلمان تحویل فرانسه و دیگر کشورهای اروپای غربی شود.
آمریکا سال‌هاست که هشدار داده این خط لوله اروپا را به گاز روسیه وابسته‌تر می‌کند و تحریم‌هایی نیز علیه این پروژه اعمال کرده است.
البته برخی کشورهای اروپای شرقی مانند اوکراین و لهستان نیز به شدت مخالف این پروژه رو به پایان هستند، چرا که درآمدهای خود از ترانزیت گاز روسیه به غرب اروپا را از دست خواهند داد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari