رئیس جمهوری آمریکا گفت، شی جینپینگ همتای چینی او قویا باور دارد که آینده به دست الیگارش‌ها و نه دموکراسی‌ها تعیین میشود.
به گزارش ایسنا، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در برنامه تلویزیونی سی.ان.ان گفت: من با شی جینپینگ، رهبر چین که خوب میشناسمش صحبت کردم؛ ما روی خیلی چیزها توافق نداریم. او مرد باهوش و واقعا سرسختی است. او عمیقا باور دارد که قرن بیست و یکم به دست اولیگارش‌ها تعیین میشود و این شوخی نیست.
او تاکید کرد: استدلال این است که دموکراسی‌ها نمیتوانند در قرن بست و یکم کارآمد باشند، چون اوضاع به حدی سریع در حال تغییر است که شما نمیتوانید کشوری که روی اتفاق نظر در مورد اقدام سریع دودسته است، جمع کنید.
 رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد رهبرانی نظیر شی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حال شرط بندی روی خودکامه ها هستند و دموکراسی باید نشان دهد که میتواند بلند شده و کاری انجام دهد.
این اظهارات در شرایطی مطرح میشود که روز چهارشنبه اخباری از تصمیم بایدن برای بررسی فرصتهایی برای تعامل با رئیس جمهوری چین دیده شد، البته هنوز تصمیم رسمی گرفته نشده است.
رئیس جمهوری آمریکا در نشست برنامه تلویزیونی سی.ان.ان تاون هاول همچنین گفت اولین بار زمانی که مقابل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نشست، احساس کرد “رهبر یک جهان آزاد” است.
او چهارشنبه گفت: شما همیشه عبارت “رهبر جهان آزاد” را میشنوید. خب من این را زمانی متوجه شدم که مقابل پوتین نشستم. من او را میشناسم، او هم مرا. میدانم او کیست. او میداند حرفی که من بزنم، عملی میکنم و کاری که بخواهم انجام میدهم. این اولین باری بود که من متوجه شدم که در جایگاهی هستم که رهبر جهان آزاد هستم.
به دنبال اولین نشست مستقیم پوتین و بایدن که ژوئن در ژنو برگزار شد، آنها اعلام کردند که قصد دارند گفتگوی ثبات استراتژیک جامع را برگزار کنند و رایزنی در خصوص مسائل امنیتی، کنترل تسلیحاتی و احتمالا تبادل زندانیان داشته باشند.   
رئیس جمهوری آمریکا همچنین در بخش دیگری از صحبتهایش بار دیگر آمار و ارقام را اشتباه گرفت و مدعی شد که تعداد آمریکایی های کشته شده از کرونا از تعداد کشته شدگان آمریکایی در تمام جنگهای مهمی که کشورش نقش داشته، بیشتر بوده است.
بایدن گفت: تعداد کسانی که از ویروس کرونا کشته شده اند، از تعداد کسانی که روی هم رفته در جنگهای مهم ما جانشان را از دست دادند، بیشتر است.
براساس اعلام وزارت امور کهنه سربازان آمریکا، 650 هزار آمریکایی در میادین نبرد کشته شده اند. تعداد تلفات کرونایی آمریکا هم طبق گزارش دانشگاه جان هاپکینز به 609 هزار تن رسیده است.
بایدن ماه فوریه هم آمار کشته شدگان کرونا را با تعداد افرادی که در جنگ های مهم کشته شدند، اشتباه کرد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari