دفتر رئیس جمهوری تاجیکستان امروز (پنجشنبه) گزارش داد، نیروهای مسلح این کشور برای اولین بار در تاریخ این جمهوری مستقل برای بررسی آمادگی جنگی به حالت آماده باش فوق العاده درآمدند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، در این بیانیه آمده است: به منظور بررسی آمادگی رزمی واحدهای نظامی، ۱۰۰ هزار افسر و سرباز نیروهای مسلح و ۱۳۰ هزار افسر و سربازان ذخیره برای اولین بار در تاریخ کشور مستقل تاجیکستان به حالت آماده باش درآمدند.
این بررسی به دستور امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان انجام شد که شخصا بعد از این عملیات سه ساعته به پایگاه گارد ملی رفت. در مجموع، آمادگی جنگی ۱۰۲۳ قطعه زرهی، ۳۱۶۷ خودرو، ۴۴۷ توپخانه، ۲۳۴ سامانه دفاع هوایی و ۴۵ هواپیمای نظامی و ترابری و بالگرد انجام شد.
امامعلی رحمان در سخنرانی مقابل نیروهای کشورش تأکید کرد که اوضاع افغانستان “بسیار متشنج و غیرقابل پیش بینی است” و در این راستا “نیروهای مسلح، یعنی همه واحدهای نظامی و همچنین نهادهای اجرای قانون کشور برای اطمینان از آمادگی رزمی آنها در بالاترین سطح برای جلوگیری و مقابله با تهدیدهای واقعی و بالقوه و انجام اقدامات فوری و اضافی مربوطه سنجیده میشوند.”
رئیس جمهوری تاجیکستان تاکید کرد، وظیفه اصلی “اطمینان از حفاظت قابل اعتماد از مرزهای دولتی و بسیج همه نیروها در این زمینه است.” در بیانیه دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان آمده است، به دنبال سخنرانی امامعلی رحمان یک رژه نظامی با مشارکت ۱۰ هزار نیروی پرسنل و ذخیره انجام شد.  
درگیری میان نیروهای دولتی افغانستان و شبه نظامیان طالبان به دنبال تصمیم ۱۴ آوریل جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای خاتمه دادن به عملیات در افغانستان شدت یافته است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari