وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد، میانمار کاردار جدید موقتی را در لندن منصوب کرد؛ این کاردار جایگزین سفیر سابق میانمار در لندن می‌شود که پس از اعلام مخالفت علنی با دولت خونتا پس از کودتای اول فوریه از کار برکنار شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه انگلیس گفت: انتخاب این کاردار موقت به رضایت و موافقت دولت لندن نیاز ندارد.
از زمان کودتای اول فوریه، بیش از ۹۰۰ تن که مخالف خونتا (حکومت نظامیان) در میانمار هستند توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند که محکومیت و تحریم‌های بین‌المللی را از جمله از سوی انگلیس به همراه داشته است.
این سخنگو در بیانیه‌ای با اشاره به کنوانسیون وین درخصوص روابط دیپلماتیک گفت: رضایت و موافقت دولت انگلیس در این مورد نیاز نیست.
در بیانیه به نام کاردار جدید اشاره‌ای نشده است.
این در حالی است که سخنگوی دولت نظامی میانمار نیز در این خصوص هنوز هیچ اظهارنظری نکرده است.
گروه حقوق بشری “پروژه پاسخگویی میانمار” مستقر در انگلیس گفت: فرد منصوب شده برای پست نایب سفارت میانمار در لندن “هتون آنگ کیاو” است که در دوره خدمتش در ارتش به عنوان یک خلبان هواپیماهای جنگنده خدمت کرده است.
یک منبع آگاه نیز تاکید کرد، هتون آنگ کیاو گزینه جدید میانمار است.
گروه “پروژه پاسخگویی میانمار” در بیانیه‌ای از انگلیس خواست تا این نماینده را که توسط خونتای میانمار منصوب شده به رسمیت نشناسد و گفت: این یک معیار دوگانه شرم‌آور و یک تخطی اخلاقی است.
کیاو زوار مین، سفیر سابق میانمار در انگلیس در اوریل سال جاری میلادی پس از انکه خواستار آزادی آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی محبوس شد، از کار بر کنار شد.
کیاو زوار مین همچنان در انگلیس است و از دولت لندن خواسته تا نمایندگانی را که توسط خونتا منصوب می‌شوند به رسمیت نشناسد و آنها را به میانمار بازگرداند.
به دنبال این کودتا، انگلیس تحریم‌هایی را علیه اعضای ارتش میانمار و برخی از منافع تجاری‌اش اعمال کرد و خواستار احیای دموکراسی در این کشور شد.
انگلیس روز جمعه “پیت وولز” را به عنوان سفیر جدید خود در میانمار منصوب کرد. وولز پیش‌تر در نقش‌های دیپلماتیک و توسعه بین‌المللی در آفریقا و آسیا خدمت کرده بود.
انتهای پیام
خونتاي را نمي تونستيد ترجمه كنيد؟ همه كه معنيش را نمي دونند. كودتاچي.

source

توسط jahankhabari