وزارت خارجه چین می گوید قصد انگلیس از استقرار دو رزم ناو در آب های ایندوپاسیفیک، قدرت نمایی برای پکن است و در این باره هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه چین به انگلیس درباره قدرت نمایی در ایندوپاسیفیک هشدار داد و گفت انگیزه لندن از استقرار دائمی دو رزم ناو در آب های این منطقه، تضعیف حق حاکمیت پکن و زیر سوال بردن امنیت چین است حال آنکه این اقدام صلح و ثبات منطقه را نیز به مخاطره می اندازد.
به گزارش مهر، پس از اعزام ناو هواپیمابر «کوئین الیزابت» انگلیس به آب های غرب پاسیفیک، اکنون لندن اعلام کرده که به طور دائم دو فروند ناو جنگی در آب‌های منطقه آسیای شرقی مستقر خواهد کرد.
در واقع، طرح‌ها برای اعزام این ناوگروه ضربتی همزمان با عمیق تر شدن روابط امنیتی لندن- توکیو و ادعای ژاپن مبنی بر رشد خطر جاه طلبی‌های چین در منطقه ظرف ماه‌های اخیر مطرح می‌شود.
در همین ارتباط، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس در بیانیه‌ای مشترک با «نوبوئو کیشی» همتای ژاپنی خود اعلام کرد: انگلیس از اواخر سال میلادی جاری دو ناو گروه را به طور همیشگی در این منطقه مستقر می‌کند.
وزیر دفاع ژاپن نیز با تأیید گفته‌های والاس اظهار داشت: «ما [توکیو- لندن] بار دیگر بر موضع مشترک خود در مخالفت قاطعانه با تلاش‌ها برای تغییر وضع موجود با اعمال تهدید و اجبار و همچنین اهمیت یک منطقه باز و آزاد ایندوپاسیفیک بر مبنای حاکمیت قانون تأکید کردیم».
به گفته یک سخنگوی سفارت انگلیس در توکیو، کشتی‌های انگلیسی یک پایگاه دائمی نخواهند داشت.
ژاپن به عنوان متحد نزدیک واشنگتن میزبان بالاترین میزان حضور نظامی ایالات متحده در خارج از خاک این کشور شامل استقرار ناوها، هواپیماها و نیروهای نظامی است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari