هزاران شهروند فرانسوی برای دومین هفته متوالی در اعتراض به تدابیر قانونی دولت جهت همگانی کردن واکسیناسیون کرونا در شهرهای مختلف این کشور دست به تظاهرات زدند. در لندن نیز پنج روز پس از رفع محدودیت های کرونایی، هزاران تن در اعتراض به واکسیناسیون تجمع کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تظاهرکنندگان که شمار آنها از سوی وزارت کشور ۱۶۱ هزار تن اعلام شده الزام قانونی داشتن گذرنامه سلامت برای استفاده از خدمات عمومی و بهره‌ بردن از امکانات تفریحی و فرهنگی را تبعیض آمیز و مخل آزادی‌های فردی می‌دانند.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دو هفته پیش در سخنانی با هدف هشدار نسبت به موج تازه همه‌گیری در پی گسترش سویه دلتا، دستورالعمل‌های جدیدی برای کنترل شرایط موجود صادر کرد که در آن به نوعی الزام به واکسینه شدن برای برخوداری از خدمات تفریحی و رفاهی در طول تعطیلات تابستان گنجانده شده بود.
بر اساس این دستورالعمل واکسینه شدن کارکنان بهداشت و کادر درمانی الزامی است و شهروندان نیز برای استفاده از بسیاری از خدمات عمومی به خصوص ورود به مکان‌های فرهنگی و تفریحی، مراکز بزرگ تجاری و رستوران‌ها ملزم به ارائه گواهینامه واکسیناسیون کووید یا تست منفی کرونا خواهند بود.
دولت برای ترغیب بیشتر شهروندان به انجام واکسیناسیون همچنین تست کرونا را برای افراد غیرواکسینه غیررایگان کرده است.
تظاهرات روز شنبه نسبت به هفته گذشته با استقبال بیشتری از سوی معترضان به طرح الزامی کردن واکسیناسیون همراه بود و در پایتخت نیز به درگیری‌های پراکنده با ماموران پلیس و نیروهای انتظامی همراه شد.
به گزارش رسانه‌های محلی حدود ۲۰۰ تن از معترضان عصر روز شنبه در جریان این تظاهرات در خیابان شانزه‌لیزه با نیروهای انتظامی درگیر شدند.
ماموران پلیس فرانسه برای متفرق کردن بخشی از تظاهرکنندگان در پایتخت که شمار آنها بیش از ۱۱ هزار نفر عنوان شده مجبور به استفاده از ماشین‌های آب پاش و پرتاپ گاز اشک‌آور شدند.
ژرار دارمنن، وزیر کشور فرانسه با انتشار توئیتی از دستگیری ۹ نفر در پاریس خبر داد و «رفتار خشونت‌آمیز» برخی از تظاهرکنندگان در قبال نیروهای پلیس، ژاندارمری و نمایندگان رسانه‌ها را محکوم کرد.
فرانس‌پرس در گزارشی اعلام کرد که در جریان تظاهرات مخالفان «گذرنامه سلامت» در شهر مارسی دو خبرنگار شبکه دو تلویزیون فرانسه توسط تعدادی از معترضی مورد توهین و بدرفتاری قرار گرفتند.
شمار شرکت کنندگان در تظاهرات روز شنبه در سه شهر جنوبی مارسی، نیس و مون‌پلیه ۱۵ هزار نفر عنوان شده بود.
تظاهرکنندگان با انگیزه‌ها و دیدگاه‌های متفاوت اما هدفی مشترک که همان مخالفت با الزامی کردن واکسیناسیون برای استفاده از خدمات رفاهی و فرهنگی است در این تظاهرات شرکت کرده بودند و اغلب شعار آزادی و نفی تبعیض سرمی‌دادند.
تظاهرات ده‌ها هزار نفری علیه «گذرنامه سلامت» در حالی دومین هفته خود را در فرانسه پشت سر گذاشت که طبق آخرین نظرسنجی‌ها از هر ۱۰ شهروند این کشور هفت نفر با تدابیر قانونی تازه دولت برای پیشگیری از گسترش همه‌گیری بیماری کووید۱۹ موافق هستند.
انگلیس نیزشاهد تظاهرات و درگیری در اعتراض به محدودیت های وضع شده برای مهار کرونا بود.
کاترین روپر ، فرمانده پیشگیری از جرم پلیس لندن گفت: حداقل چهار افسر پلیس در تظاهرات ضد محدودیت ها و ضد واکسن در لندن زخمی و شش نفر بازداشت شدند.
محدودیت های کرونایی در انگلیس در ۱۹ ژوئیه برداشته شد ، اگرچه مقامات هنوز استفاده از ماسک و رعایت شیوه نامه ها را الزامی میدانند.
پلیس یونان نیز با استفاده از اشک آور و شلنگ آب افرادی را که روز شنبه در اعتراض به واکسیناسیون  اجباری کرونا در مرکز آتن تجمع کرده بودند ، پراکنده کرد.

بیش از ۴۰۰۰ نفر در ماه جاری برای سومین بار در خارج از وزارت بهداشت یونان تجمع کردند تا با اجباری شدن واکسن برای برخی از افراد مانند کارمندان و پرستاران مخالفت کنند.
یک مقام پلیس ، که خواست نامش فاش نشود ، گفت برخی از معترضین بمب بنزینی پرتاب می کردند و پلیس را به واکنش با گاز اشک آور وادار کرد.
از زمان شیوع کرونا طی سال گذشته در یونان ۱۲۸۹۰ نفر جان خود را از دست داده است. حدود ۴۵ درصد از جمعیت ۱۱ میلیون نفری واکسینه شده اند. یونان دستور واکسیناسیون مراقبان بهداشتی و کارکنان خانه سالمندان را صادر کرده و از معلمان مدارس خواسته است تا به موقع برای شروع سال تحصیلی در ماه سپتامبر آماده شوند.
هزاران نفر نیز در شهرهای سراسر ایتالیا در اعتراض به اعمال محدودیت‌های دولتی برای افرادی که در برابر ویروس کرونا واکسینه نشده اند، تظاهرات کردند.
تظاهرکنندگان که پرچم‌های ایتالیا را در دست داشتند، از ناپل در جنوب تا تورین در شمال این کشور شعار سر می‌دادند: “آزادی” و “مرگ بر دیکتاتوری”. معترضان در میلان نیز فریاد سر می‌دادند: “نه به مجوز سبز”. بیشتر شرکت کنندگان در تظاهرات ماسک نزده بودند. از ششم ماه اوت به “مجوز سبز” برای ورود به سینماها، موزه ها، استخرهای سرپوشیده یا ورزشگاه‌ها و رستوران‌ها نیاز خواهد بود.
این مجوز به مثابه شواهدی خواهد بود دال بر این که دارندگان آن یا واکسینه شده، یا به تازگی جواب آزمایش کووید-۱۹ منفی دریافت کرده یا در پی ابتلا به ویروس کرونا بهبود یافته اند. براساس طرحی که هفته گذشته به تصویب کابینه رسید، از صاحبان کسب و کار نیز انتظار می‌رود این قوانین را اجرا کنند در غیر این صورت با جریمه‌های سنگین مواجه خواهند شد. پیش بینی می‌شود پیشنهادی برای اجباری کردن این مجوز برای مسافرت با قطار، اتوبوس یا هواپیما ماه سپتامبر مجددا مورد ارزیابی قرار بگیرد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari