نماینده وابسته به ائتلاف فتح عراق امروز شنبه گفت: گفت‌وگو کننده عراقی باید اولویت خود را در بیرون راندن نظامیان آمریکایی از عراق قرار دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، عدی الشعلان نماینده وابسته به ائتلاف فتح عراق امروز شنبه گفت: گفتگو کننده عراقی باید اولویت خود را در بیرون راندن نظامیان آمریکایی از عراق قرار داهد.
وی افزود: تصمیم پارلمان عراق در زمینه خروج نیروهای خارجی به ویژه نظامیان آمریکایی الزام آور است و ما هیچ گونه تعللی را در این زمینه قبول نمی‌کنیم.
الشعلان گفت: پارلمان عراق به دقت گفتگوها میان بغداد و واشنگتن را درباره بحث خروج نظامیان آمریکایی زیر نظر دارد.
گفتنی است که نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان «الانبار» در غرب این کشور است. آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.
دولت آمریکا پیش تر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.
ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد «داعش» اخیراً شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد. با این حال، برخی منابع سیاسی و امنیتی این کشور شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.
مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari