روسای جمهور دو کشور تاجیکستان و ازبکستان طی تماسی تلفنی، به بررسی آخرین وضعیت افغانستان و همچنین دیگر مسائل منطقه ای با یکدیگر پرداختند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «امامعلی رحمان» رئیس‌جمهور تاجیکستان امروز شنبه طی تماس تلفنی با «شوکت میرضیایف» همتای ازبکستانی خود، تحولات اخیر افغانستان را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادند.
به گزارش خبرگزاری رسمی تاجیکستان، «خاور»، طرفین همچنین در باره روابط تاجیکستان و ازبکستان و لزوم گسترش آن در کنار مسائل منطقه ای و جهان به یکدیگر به تبادل نظر پرداختند.
لازم به ذکر است «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان روز ۳۱ تیر ماه، طی سخنانی گفت که در صورت پیشروی نیروهای طالبان به سمت مرزهای تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان، نیروهای نظامی روسیه به مبارزه با آنها خواهند پرداخت.
کابلوف که این سخنان را در جریان گفتگو با «رادیو اکو مسکو» مطرح می‌کرد گفت: ما بر اساس منشور و توافقات (میان روسیه و کشورهای یاد شده) به آنها (طالبان) حمله خواهیم کرد.
وی همچنین چارچوب چنین اقدامی را توافقنامه‌های امضا شده میان روسیه و ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان در جریان معاهدات سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) و همچنین موافقتنامه‌های دوجانبه امضا شده میان روسیه و این کشورها دانست و تاکید کرد که از این منظر، چنین اقدامی از سوی مسکو کاملاً قانونی خواهد بود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari