در حالی که رهبر جریان صدر عراق اعلام کرده ابن جریان در انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق شرکت نخواهد کرد برخی از منابع احتمال می‌دهند وی از این تصمیم خود بازگردد و در انتخابات شرکت کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، با گذشت یک هفته از اعلام مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق مبنی بر عدم حضور این جریان در انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق که قرار است دهم اکتبر برگزار شود، منابع سیاسی در این کشور گفتند، در محافل داخلی و نیز برخی چهره‌های خارجی تلاش دارند صدر را از این تصمیمش منصرف کنند و احتمال دارد جریان صدر با شروطی در این انتخابات شرکت کند.
کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق هم با اشاره به تصمیم صدر برای عدم مشارکت در انتخابات اعلام کرد، زمان انصراف از حضور در انتخابات پایان یافته است.
مقتدی صدر پنجم ژوئیه در سخنرانی تلویزیونی خود تصمیم مذکورش را اعلام کرد و گفت: من فردی نیستم که از مسئولیت شانه خالی کنم اما آنچه در عراق اتفاق می‌افتد بخشی از یک طرح شیطانی بین المللی برای تحقیر و به زانو در آوردن ملت عراق و سوزاندن آنهاست.
اما این تصمیم صدر خیلی نمی تواند دوامی داشته باشد. در این خصوص دو منبع سیاسی عراقی در نجف و بغداد گفتند، تماس های مداوم بین الصدر و احزاب سیاسی مختلف در حال انجام است و این تماس ها با وجود سفر محرمانه روز دوشنبه او به لبنان و نیز تصمیمش درمورد انحلال بدنه سیاسی جریان صدر هنوز قطع نشده است.
یکی از این منابع گفت، صدر هنوز به درخواست‌ها و تماس‌های مستقیمی که با وی برقرار می‌شود تا از تصمیم عدم مشارکت در انتخابات برگردد، جوابی نداده است. کسانی که با او تماس گرفتند طرف‌های موثر در خارج از عراق هستند که در زمان حضورش در لبنان به او فشار آوردند از این تصمیمش منصرف شود. 
منبع مذکور احتمال داد، تصمیمی برای بازگشت جریان صدر به انتخابات در آینده وجود داشته باشد اما این بازگشت مشروط به برخی مسائل از جمله سازمان دهی روند انتخابات، عدم نفوذ گروه‌های مسلح در روند انتخابات و توقف سهمیه بندی در تشکیل دولت جدید خواهد بود.
این منبع گفت، سایر گروه‌های سیاسی حتی رقبای صدر در مناطق جنوب و مرکز عراق خواستار بازگشت او به رقابت‌های انتخاباتی هستند چرا که حضور او در موقعیت یک مخالف در طول چهار سال آینده با توجه به محبوبیتی که میان مردم مناطق مذکور دارد به معنی ادامه بحران ها و جدال‌هاست.
رعد المکصوصی، از اعضای ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر گفت، تمامی نامزدهای انتخابات از فراکسیون صدر از انتخابات کناره گیری کردند. ائتلاف سائرون منتظر نظر جدید مقتدی صدر هستند و ممکن است تصمیم صدر در هفته‌های آینده تغییر کند.
باسم الخشان از نمایندگان پارلمان عراق هم تصمیم عدم مشارکت جریان صدر در انتخابات را تعلیق موقت دانست و گفت، این جریان حتما به انتخابات برمی گردد.
وی افزود، می‌توان این تصمیم را بخشی از کمپین تبلیغاتی صدر و فراکسیون او دانست. مقتدی صدر می‌خواهد با این تصمیم وضعیت سیاسی و انتخاباتی خود را که پس از تظاهرات اخیر مردمی تنزل پیدا کرده، بهبود ببخشد.
احمد الشریفی، کارشناس مسائل عراق هم احتمال داد، میانجیگری ها برای عدول مقتدی صدر از تصمیم خود نتیجه بخش باشد.
وی افزود، این تصمیم صدر یک مانور سیاسی انتخاباتی است تا میزان تمایل مردم را در مورد حضورش در انتخابات محک بزند.
الشریفی گفت، تاخیر مقتدی صدر در اعلام تصمیمش برای بازگشت به میدان انتخابات تاثیر مثبتی روی برگزاری به موقع انتخابات خواهد داشت به ویژه که برخی احزاب سیاسی تلاش می کنند این انتخابات را به تعویق اندازند.
وی همچنین احتمال داد، با توجه به مناسب نبودن شرایط برای برگزاری انتخابات ممکن است احزاب و شخصیت های موثر دیگری هم این انتخابات را تحریم کنند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari