یکی از اعضای هیات مذاکره‌کننده جنبش انصارالله یمن، ائتلاف عربی به رهبری عربستان را به بهره‌وری سیاسی از بحران نفتکش صافر در درگیری‌های موجود در این کشور متهم کرده و سازمان ملل را عامل تاخیر در بررسی و تعمیر این کشتی و هدر دادن مبالغ اختصاص یافته به این ماموریت دانست.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه تلویزیونی المسیره، عبد الملک العجری، عضو هیات مذاکره‌کننده جنبش انصارالله یمن ائتلاف عربی ضد یمن به رهبری عربستان را به استفاده از بحران نفتکش صافر که مخزنی شناور برای بیش از یک میلیون بشکه نفت خام است، به عنوان برگه‌ای سیاسی در درگیری‌هایی که از هفت سال قبل در این کشور وجود دارند، متهم کرد.
العجری اظهار کرد: سازمان ملل از چارچوب کلی که برای تعمیر فوری و ارزیابی همه جانبه نفتکش صافر حاصل شده بود، خارج شد و ائتلاف (عربی ضد یمن) به دنبال آن است که نفتکش صافر حتی پس از جنگ نیز متوقف شود، این ائتلاف در راستای اجرای سیاست محاصره، تلاش می‌کند که این کشتی با همین وضعیت بدون تعمیر رها شود.
این عضو هیات مذاکره‌کننده انصارالله با تاکید بر اینکه ائتلاف عربی از مساله نفتکش صافر استفاده سیاسی می‌کند و هیچ دلیل منطقی برای تعمیر نکردن آن وجود ندارد، هشدار داد: خساراتی که غرق شدن کشتی صافر بر جای خواهد گذاشت، متوجه سایر کشورها نیز خواهد شد و این مورد شبیه به ماجرای کشتی ضیا نیست که شنبه گذشته در سواحل عدن غرق شد.  
او افزود: سکوت بین‌المللی در برابر نشت نفت در ساحل عدن به این دلیل است که خسارات آن تنها محدود به آب‌های یمن بود و در کشورهای همسایه ادامه پیدا نکرد.
انصارالله پنج‌شنبه گذشته سازمان ملل را عامل تاخیر در اجرای ارزیابی و تعمیر کشتی صافر، پافشاری بر وقت‌کشی و هدر دادن مبالغ اختصاص یافته به این ماموریت در نشست‌ها و گفتگوها دانست و هشدار داد: وضعیت فعلی کشتی صافر از زمان امضای توافقنامه در نوامبر گذشته بدتر شده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari