عضو سابق سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا امروز (دوشنبه) تاکید کرد، ایالات متحده تریلیون‌ها دلار در جنگ‌های افغانستان و عراق هدر داد و به هیچ هدفی هم نرسید.
به گزارش ایسنا، فیلیپ جرالدی، عضو سابق سیا در یادداشتی به وبسایت “فرهنگ استراتژی” نوشت، جنگ‌ها در افغانستان و عراق تنها به بدتر شدن وضعیت منجر نشد بلکه در حقیقت اینکه کسی در واشنگتن قادر به تعیین پیروزی نیست و به استراتژی خروج نمی‌تواند فکر کند به این معنی است که جنگ و بی‌ثباتی همچنان وجود دارند و در این جنگ‌ها صدها هزار تن کشته و تریلیون‌ها دلار بدون تحقق هیچ نوع هدفی هزینه شده است.
وی بابت تحولاتی که در عراق رخ داده و پارلمان این کشور خواستار خروج نیروهای آمریکایی شده درخواستی که هم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا و هم جو بایدن، رئیس جمهوری فعلی این کشور آن را نادیده گرفتند، ابراز تاسف کرد.
این عضو سیا در ادامه گفت، ترامپ با بلوکه کردن پول‌های بانک‌های عراقی عملا تهدید کرد و عراقی‌ها را برای قبول تداوم اشغالگری آمریکا تحت فشار قرار داد.
وی همچنین حضور آمریکا در سوریه را به باد انتقاد گرفت چراکه دولت دمشق از آمریکا نخواسته بود در این درگیری داخلی طولانی مدت وارد شود.
جرالدی افزود، در عین حال نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه به اشغال میادین نفتی ادامه می‌دهند تا دولت دمشق را از منابعی که به آنها نیاز مبرم دارد، محروم کنند. در حالی که نه عراق و نه سوریه هیچ کدام به هیچ وجه آمریکا را تهدید نمی‌کنند.
وی در پایان گفت، با توجه به این عقبه تاریخی تعجبی ندارد که خروج از پروژه ساخت کشور که ۲۰ سال در افغانستان طول کشید، به راحتی و همانطور که کاخ سفید و پنتاگون برنامه ریزی کرده بودند، پیش نمی‌رود.
انتهای پیام 

source

توسط jahankhabari