به دنبال ثبت قدس اشغالی به عنوان شهری متعلق به اسرائیل در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، رئیس هیئت فلسطین در المپیک تهدید به انصراف از این رقابت‌ها کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت الغد، جبریل رجوب، رئیس هیئت رسمی المپیک فلسطین تهدید کرد که کشورش را از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو که اکنون در حال برگزاری است، خارج خواهد کرد.
وی ثبت اسم “وسام ابورمیله”، جودوکار اهل قدس اشغالی را به عنوان متولد “اسرائیل” توسط مقامات المپیک محکوم کرد و این اقدام را نقض آشکار واقعیت‌ها و قوانین خواند.
الرجوب طی هماهنگی با وزارت خارجه دولت تشکیلات خودگردان فلسطین یک نامه اعتراض‌آمیز به توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک و رئیس شورای المپیک آسیا، رئیس فدراسیون کمیته‌های المپیک عربی و رئیس فدراسیون ورزش همبستگی اسلامی ارسال کرد.
در این پیام آمده است: آنچه اتفاق افتاده نقض تمام هنجارها و منشورهای بین‌المللی و قوانین المپیک و همچنین مصوبات سازمان ملل است و هیچ کس حق ندارد بر خلاف منشورها و مصوبات سازمان ملل و مشروعیت بین المللی و اراده ملت فلسطین، قدس را جزئی از خاک دولت رژیم اشغالگر بداند و نام و ماهیت اسلامی، عربی و فلسطینی و تاریخ آن را عمداً نادیده بگیرد.
رجوب همچنین گفت: اگر این اشتباه فوراً اصلاح نشود، کمیته المپیک فلسطین انصراف خود را اعلام خواهد کرد و همه تدابیر لازم را برای پاسخگویی عاملان این قضیه و متخلفان از منشور المپیک انجام می‌دهد.
این اعتراض واکنش فوری رئیس کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته برگزاری مسابقات را به همراه داشت.
وی در پاسخ فوری از کمیته المپیک فلسطین و فلسطینی‌ها به دلیل بروز این اشتباه ناخواسته عذرخواهی کرد و گفت که این اشتباه از سوی یکی از شرکت‌های خصوصی حامی مالی کمیته بین‌المللی المپیک رخ داده و اشتباه در ثبت اطلاعات مربوط به جودوکار فلسطینی اصلاح شده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari