تاجر و نخست‌وزیر اسبق لبنان اکثریت آرای نمایندگان برای تشکیل دولت جدید کشورش را به دست آورد. ریاست‌جمهوری لبنان نیز حکم ماموریت نجیب میقاتی برای تشکیل دولت را صادر کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره،‌ نجیب میقاتی، نخست‌وزیر اسبق بعد از انصراف سعد حریری، نخست‌وزیر سابق لبنان مامور تشکیل کابینه شد.
میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان حکم مکلف شدن نجیب میقاتی برای تشکیل دولت را صادر کرد. این بعد از کسب رای ۷۲ نماینده پارلمان لبنان از مجموع ۱۱۸ نماینده بود.
ریاست‌جمهوری لبنان تاکید کرد: عون، میقاتی را به کاخ بعبدا فراخواند و مکلف شدنش برای تشکیل دولت را به او ابلاغ کرد. میقاتی توانست نهایتا ۷۲ رای در مقابل یک رای نواف سلام و ۴۲ رای بدون اسم و با وجود غیبت سه نماینده را کسب کند.
پس از انصراف سعد حریری، رهبر جریان المستقبل از تشکیل دولت، صبح امروز، دوشنبه به وقت لبنان رایزنی‌های پارلمانی الزام آور میشل عون با فراکسیون‌ها به منظور معرفی نخست‌وزیر جدید آغاز شد. 
میقاتی دو دولت در لبنان تشکیل داده، اولی دولت موقت بین آوریل و ژوئیه ۲۰۰۵ و دومی از ژوئن ۲۰۱۱ تا مارس ۲۰۱۳ بود.
او از حمایت صریح فراکسیون‌هایی نظیر المستقبل، سوسیال پیشرو، جنبش امل به ریاست نبیه بری، فراکسیون‌ المرده به ریاست سلیمان فرنجیه، فراکسیون‌ حزب سوری قومی اجتماعی،‌ فراکسیون نمایندگان‌ ارمنی ملحق شده به جریان آزاد ملی و حزب‌الله لبنان برخوردار شده است.
قرار است طبق روال قانون اساسی نشست سه جانبه‌ای بین عون، میقاتی و بری در کاخ بعبدا برگزار شود.
به لحاظ قانون اساسی، بعد از پایان رایزنی‌های پارلمانی و دستیابی یک اسم به اکثریت آرا رئیس‌جمهوری، نبیه بری، رئیس پارلمان را فرامی‌خواند و نتیجه رایزنی‌ها را به او اطلاع می‌دهد و بعد فرد پیروز فراخوانده و نتیجه به او گفته می‌شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari