یک رسانه صهیونیستی با انتشار گزارشی مدعی شد که مقامات تل آویو خواستار تعیین ضرب‌الاجلی برای بازگشت ایران به میز مذاکرات شده اند.
به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه صهیونیستی «جروزالم پست» با انتشار گزارشی مدعی شد که مقامات تل‌آویو به همتایان آمریکایی خود هشدار داده و خواستار تعیین ضرب‌الاجلی به ایران برای بازگشت به میز مذاکرات شدند.
در این گزارش به نقل از یک مقام صهیونیستی گفته شده که ایران با وجود تأخیر اما می‌تواند به میز مذاکره بازگردد و همزمان خواستار لغو تحریم‌ها هم شود و البته به اهداف هسته‌ای خود نیز رسیده باشد که این شرایط جز به معنای نگرانی و خطر بیشتر برای تل‌آویو نیست.
همچنین به نقل از یک مقام ناشناس رژیم صهیونیستی گفته شده که تل‌آویو بسیار نگران است در صورت تأخیر در بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای، مدت زمان دستیابی به تسلیحات هسته‌ای از ۷ ماه به دو ماه برای ایران کاهش یابد و این خطری بزرگ برای تل‌آویو است.
در حال حاضر مذاکرات درباره احیای برجام تا استقرار رئیس جمهور دولت سیزدهم در ایران متوقف شده است.
ایالات متحده سه سال پیش به طور یکجانبه از برجام خارج شد و با اعمال تحریم‌های ظالمانه فشار حداکثری علیه ایران وارد کرد، هرچند به اذعان مقامات آمریکایی سیاست فشار حداکثری علیه ایران با شکست روبرو شده است.
از سوی دیگر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اسفندماه پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران در چارچوب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» تعهدات داوطلبانه برجام از جمله اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس دور نگه می‌دارد. مقرر شد که اگر تحریم‌های آمریکا ظرف سه ماه به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.
این مهلت سه ماهه یک بار نیز به مدت یک ماه دیگر تمدید شد و ایران قبول کرد تا از پاک‌کردن فیلم‌ها خودداری کند، اما از سوم تیرماه با بدعهدی طرف‌های غربی و آمریکا برای احیای برجام، ایران نیز دیگر این مهلت را تمدید نکرده است. آژانس هم در آخرین گزارش خود این مساله را تائید کرده و گفته است که از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ به داده‌های جمع‌آوری شده توسط تجهیزات نظارتی خود در ایران دسترسی نداشته است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari