معاون حزب حاکم "عدالت و توسعه" ترکیه گفت، ارمنستان باید از عادت دریافت حمایت از کشورهای خارج از منطقه برای کمک به آن در حل مشکلات منطقه‌ای دست بردارد.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه دیلی صباح، هیاتی از حزب حاکم ترکیه (آک پارتی) به رهبری نومان کورتولموش، معاون این حزب برای سفری چهار روزه عازم باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان شده است. در اولین روز این سفر، هیات ترکیه از محل‌هایی که به یاد کشته‌شدگان این کشور ایجاد شده است، بازدید کرد.
کورتولموش و هیات همراهش در ابتدا به حیدر علی‌اف، رئیس جمهوری فقید این کشور ادای احترام کردند. پس از آن معاون آک پارتی به محل یادبود سربازان کشته شده به دست ارتش شوروی در ۱۹۹۰ و اولین جنگ قره‌باغ در ۱۹۸۸-۱۹۹۴ رفت. این هیات همچنین به قبرستان باکو ترکیه‌ای که منزلگاه کشته‌شدگان ارتش اسلامی قفقاز است، ادای احترام کرد.
نومان کورتولموش پس از این بازدیدها در بیانیه‌ای، هدف از سفر به جمهوری آذربایجان را تایید و تقویت بیشتری روابط میان حزب عدالت و توسعه و حزب آذربایجان جدید (YAP) توصیف کرد.  
او با تاکید بر اینکه روابط فوق العاده میان ترکیه و جمهوری آذربایجان ادامه خواهد داشت، گفت مردم ترکیه در جریان درگیری ۴۴ روزه سال گذشته با تمام قوا در کنار جمهوری آذربایجان ایستاد و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از تلاش آذربایجان برای پایان دادن به “اشغال” قره‌باغ از همان لحظه اول حمایت کرده بود.
او با اشاره به این “اشغال که چندین دهه به طول انجامید و پس از موضع‌گیری الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و شجاعت این مردم به پایان رسید” آرزوی آرامش برای تمام کشته‌شدگان در این جنگ کرد.  
کورتولموش با تأکید بر اینکه با عزم مشترک ترکیه و جمهوری آذربایجان، آنها تلاش خواهند کرد منطقه را به منطقه‌ای از صلح و رفاه تبدیل کنند، گفت: ارمنستان باید برای حل مشکلات، عادت دریافت حمایت از کشورهای خارج از منطقه را ترک کند. من معتقدم شش کشور پیشنهادی رئیس جمهور ما پس از پیروزی قره‌باغ شامل ترکیه، روسیه، ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، برای ایجاد یک بستر مشترک و حل مشکلات منطقه بین خود بهترین راه است. حل مشکلات بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، حفظ محیط صلح‌آمیز پس از جنگ است.
او تاکید کرد: حل و فصل مشکلات از طریق گفتگو و مذاکره ضروری است. ارمنستان باید درک کند که ایجاد تنش با آذربایجان از طریق اتکا به دیگر کشورها و استفاده از قدرت آوارگان در دیگر کشورها به نفع مردم ارمنستان هم نیست. میدانم که درست‌تر است که ارمنستان در دوره بعدی، همچنین از نظر آینده خود، با احتیاط بیشتری عمل کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari