وزارت امور خارجه ترکیه یک بیانیه اتحادیه اروپا در ارتباط با تغییر یکجانبه وضعیت شهر واروشا در قبرس را کم اهمیت دانسته و رد کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اتحادیه اروپا روز سه شنبه در بیانیه‌ای “گامهای یکجانبه و اعلامیه‌های غیرقابل قبول” رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و رهبر جامعه ترک تبار قبرس درخصوص بازگشایی شهر واروشا را محکوم کرد.
تانجو بیلجیک، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اظهار کرد: ما بیانیه ارائه شده به نمایندگی از اتحادیه اروپا در مورد شهر ماراش (واروشا) را محکوم می‌کنیم. این بیانیه و بیانیه‌های غیرواقع بینانه مشابه دیگر که مردم ترک تبار قبرس را نادیده می‌گیرند و تنها بازتاب دهنده دیدگاه‌های طرف یونانی تبار قبرس هستند، برای ما ارزش یا اعتباری ندارند. این موضع مغرضانه اتحادیه اروپا که به بهانه‌های همبستگی با اعضا و نگرانی‌ها در مورد وتو به نمایش درآمده، برای حل و فصل هیچ مشکلی مفید نیست.
این دیپلمات بر حمایت کامل آنکارا از جمهوری ترک نشین قبرس شمالی و پیشنهادات آن در قبال حل مساله قبرس تاکید مجدد کرد.
چند روز پیش بخش ترک نشین شمال قبرس، تحت حمایت آنکارا به صورت یکجانبه منطقه واروشا که تحت حفاظت سازمان ملل قرار دارد را غیرنظامی کرد. شورای امنیت سازمان ملل این اقدام را روز جمعه گذشته محکوم و عنوان کرد که این اقدام ناقض همه قطعنامه‌های قبلی سازمان ملل درباره قبرس است.
شهر واروشا از زمان جنگ ۱۹۷۴ که جزیره قبرس را به دو قسمت کرد، به روی عموم بسته و تخلیه و تبدیل به منطقه‌ای نظامی که کسی اجازه ورود به آن را ندارد، شد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari