کمیسیون اتحادیه آفریقا در اولین واکنش نسبت به تحولات تونس و اقدام چند روز قبل قیس سعید، رئیس جمهور این کشور در تعلیق فعالیت‌های پارلمان، بر لزوم رعایت دقیق قانون اساسی تونس تاکید کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، کمیسیون اتحادیه آفریقا با انتشار بیانیه‌ای در سایت خود اعلام کرد، موسی فکی، رئیس کمیسیون این اتحادیه وضعیت تونس را از نزدیک تحت نظر دارد و در این راستا تماس تلفنی با عثمان الجرندی، وزیر خارجه تونس داشت.
در این بیانیه فکی بر پایبندی کمیسیون اتحادیه آفریقا به رعایت دقیق قانون اساسی تونس، حفظ صلح، مخالفت با تمامی اشکال خشونت، تقویت گفتگوی سیاسی برای حل مشکلات مطرح شده و لزوم رفع خواسته‌های قانونی مردم تونس به ویژه جوانان آن تاکید کرد.
رئیس جمهور تونس عصر یکشنبه پس از نشست فوق‌العاده‌ای با تعدادی از فرماندهان نظامی و امنیتی این کشور، تعلیق فعالیت‌های پارلمان، برکناری هشام المشیشی، نخست وزیر این کشور و لغو مصونیت نمایندگان پارلمان را اعلام کرد.
بیشتر فراکسیون‌های پارلمانی تونس با این تصمیمات قیس سعید مخالفت کردند، از جمله جنبش النهضه این تصمیمات را یک “کودتا” خواند، فراکسیون قلب تونس آن را “نقض آشکار قانون اساسی” دانست، فراکسیون جریان دموکرات با آنها مخالفت کرده و فراکسیون ائتلاف الکرامه آنها را باطل دانست، در این میان جنبش مردم از قیس سعید حمایت کرد.
همچنین پارلمان تونس به ریاست راشد الغنوشی در بیانیه‌ای به شدت تصمیمات قیس سعید را محکوم کرده و مخالفت خود را با آنها اعلام کرد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari