در بیانیه مشترک سران اردن، قبرس و یونان آمده است: ثبات حوزه دریای مدیترانه اولویت استراتژیک کشورهای منطقه است.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت العین الاخباریه، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، نیکوس آناستاسیادس، رئیس‌جمهوری قبرس یونانی‌نشین و کریاکوس متسوتاکیس نخست‌وزیر یونان در آتی پایتخت یونان دور هم جمع شدند. این دیدار بر روابط دوستانه مستحکم بین اردن، قبرس و یونان و سازوکار توسعه همکاری در تمام زمینه‌ها و نیز بررسی تحولات منطقه و جهان متمرکز بود.
در بیانیه رهبران اردن، نخست‌وزیر یونان و قبرس یونانی نشین بر حل و فصل عادلانه و فراگیر درگیری اسرائیل و فلسطین براساس راه حل دو کشوری تاکید شده است.
همچنین بر پایبندی به مقابله با خطر تروریسم، افراط‌گرایی و تقویت همکاری برای حمایت از تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه تاکید شد.
در این بیانیه آمده است: ما بر تقویت مشارکت فعال در قالب سازوکار سه جانبه و حمایت از همکاری در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی تاکید می‌کنیم.
همچنین رهبران سه کشور لزوم توقف اقدامات یک‌جانبه در خصوص مساله قبرس را که همسو با قطعنامه‌های بین‌المللی نیست مورد تاکید قرار دادند.
طبق این بیانیه از دولت عراق در تلاش‌هایش برای حمایت از وحدت، امنیت و ثبات این کشور حمایت شد.
این رهبران همچنین بر اهمیت خروج کامل نیروهای خارجی و مزدوران از لیبی تاکید کردند و افزودند: به حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه متعهد هستند و احراز پیشرفت به سوی راه حل سیاسی که صلح و امنیت را به ارمغان بیاورد را حمایت می‌کنند.
این سومین نشست بین سه کشور از زمان برگزاری اولین نشست در پایتخت قبرس در سال ۲۰۱۸ است. در حالی که نشست دوم در ماه آوریل ۲۰۱۹ در امان اردن برگزار شد.
پادشاه اردن در این نشست گفت: اجلاس آتن فرصتی برای بررسی تدابیر ملموس برای تقویت روابط اقتصادی با یونان و قبرس است.
او افزود: مقابل ما فرصت مشارکت با عراق و مصر برای ارتفای سطح هماهنگی در مدیترانه شرقی وجود دارد.
رئیس‌جمهوری قبرس نیز گفت: با یونان و اردن در پایبندی به مقابله با تروریسم و خشونت هم‌نظر هستیم.
او اضافه کرد: در اجلاس سران روابط اردن با اتحادیه اروپا بررسی می‌شود.
نخست‌وزیر یونان نیز گفت: کشور ما توانست همکاری خود با اردن و قبرس را در جریان پاندمی کرونا حفظ کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari