در جدیدترین گام برای به رسمیت شناختن "حاکمیت" مراکش بر منطقه صحرای غربی، کشور مالاوی تصمیم دارد کنسولگری خود در مراکش را در این منطقه افتتاح کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش در استقبال از ایزنهاور مکاکا، همتای مالاویایی خود اظهار کرد: مالاوی تصمیم گرفته کنسولگری خود را در (شهر)”العیون” (واقع در منطقه صحرای غربی) افتتاح کند.
بوریطه در ادامه گفت: این بیست و چهارمین نمایندگی و هجدهمین کنسولگری کشوری آفریقایی است که در بخش‌های جنوبی افتتاح می‌شود.
وزیر خارجه مراکش افزود: این معادل یک سوم کشورهای آفریقایی است.
مراکش برای تشویق کشورهایی که از پیشنهاد ایجاد دولت خودمختار در صحرای غربی حمایت می‌کنند، طرح دیپلماسی کنسولگری‌ها را جهت افتتاح کنسولگری‌هایی در این منطقه کلید زد که در دوره قبل چند کشور از آن استقبال کردند.
مهمترین اقدام در به رسمیت شناختن “حاکمیت” مراکش بر صحرای غربی سال گذشته میلادی از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا صورت گرفت.
ماه گذشته میلادی نیز سفرای کشورهای عربستان، عمان، اردن و یمن بازدید میدانی از پروژه‌های توسعه‌ای مراکش در منطقه صحرای غربی داشتند.
مراکش پیشنهاد کرده به استان‌های منطقه صحرا خودمختاری همراه با دولت و پارلمان بومی تحت حاکمیت مراکش داده شود اما جبهه پولیساریو این پیشنهاد را رد کرده و خواستار اجرای همه‌پرسی برای تعیین سرنوشت ساکنان این منطقه است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari