فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرده که ۹۵ درصد از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان از این کشور خارج شده‌اند.
به گزارش ایسنا، سنتکام در صفحه توییتر خود نوشته بعد اعلام رسمی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تاکنون معادل ۹۸۴ بار هواپیمای سی -۱۷ لوازم از افغانستان بیرون برده شده و بیش از ۱۷ هزار و ۷۴ قطعه تجهیزات نیز برای تخریب سپرده شده است.
فرماندهی مرکزی آمریکا گفته، تمام تجهیزاتی که برای تخریب سپرده شده، مربوط به تجهیزات دفاعی نبوده و تجهیزات اصلی نیز محسوب نمی‌شدند.
به گزارش بی.بی.سی در بیانیه خبری این نهاد آمده که ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام در سفر اخیرش به کابل، نسبت به کمک طولانی‌مدت آمریکا به افغانستان و نیروهای ملی این کشور اطمینان داده است.
در روزهای اخیر با افزایش حملات طالبان، نیروهای دولتی افغانستان کنترل شماری از بخش‌ها را از دست دادند. اما در روزهای اخیر مقام‌های افغان اعلام کردند که کنترل ۳۵ بخش را از طالبان پس گرفته‌اند.
در این گزارش از ژنرال مک‌کنزی، فرمانده مرکزی آمریکا نقل قول شده که در چند روز گذشته آمریکا حملات هوایی خود را به حمایت از نیروهای امنیتی افغان افزایش داده است.
او افزوده، آمریکا آماده است در صورت ادامه حملات طالبان، سطح حمایتش را از نیروهای افغان ادامه دهد.
او گفته که در کنار حمایت هوایی، آمریکا به پشتیبانی، حمایت مالی، شریک کردن اطلاعات و مشورت امنیتی با افغانستان همکاری خواهد کرد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari