سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد، ایالات متحده تشدید خشونت در مرز ارمنستان – جمهوری آذربایجان را محکوم کرده و از طرفین می‌خواهد به آتش‌بس پایبند باشند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: ایالات متحده تشدید خشونت اخیر در امتداد مرز بین‌المللی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را محکوم می‌کند. ما از ایروان و باکو می‌خواهیم به تعهداتشان طبق آتش‌بس پایبند بوده و فورا گام‌هایی برای کاهش تنش‌ها بردارند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: ادامه تنش‌ها در امتداد مرز این دو کشور تاکیدی بر این حقیقت است که تنها یک راهکار فراگیر که تمام مسائل مهم را مورد توجه قرار دهد، می‌تواند روابط میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را عادی‌سازی کرده و به مردم این منطقه اجازه دهد تا در صلح و آرامش در کنار هم زندگی کنند. ایالات متحده از ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌خواهد تا فورا تحت نظر روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا برای دستیابی به سازش سیاسی بلندمدت برای این درگیری گفت‌وگو کنند.
‌آذربایجان و ارمنستان سال گذشته یک جنگ شش هفته‌ای را سپری کردند که در آن نیروهای آذربایجان، نیروهای ارمنی را از بخش‌هایی از قلمروهایی که در منطقه ناگورنو-قره‌باغ تحت کنترل داشتند، بیرون کردند.
این جنگ در منطقه ناگورنو-قره‌باغ با آتش‌بسی با میانجی‌گری روسیه پایان یافت اما در سال جاری میلادی درگیری‌ها در مرز همچنان به صورت پراکنده ادامه یافته و گاها باعث تلفات شده است. در جریان روزهای گذشته، دو طرف یکدیگر را بار دیگر به حملات مرزی و کشتن نظامیان متهم می‌کنند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari