منابع مصری از دیدار قریب الوقوع میان نخست وزیر لیبی و فرمانده ارتش "ملی" این کشور با میانجیگری قاهره خبر دادند.
به گزارش ایسنا، منابع مصری به روزنامه العربی الجدید گفتند: اخیرا میانجیگری مصر در رسیدن به توافق‌ میان عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر لیبی و خلیفه حفتر، فرمانده ارتش “ملی” لیبی به نتیجه رسید.
اولین مراحل توافق از طریق دیدار میان الدبیبه و حفتر در شهر بنغازی لیبی طی روزهای آتی خواهد بود.
این منابع اعلام کردند: براساس توافقی که با میانجیگری مصر حاصل شد دولت الدبیبه یک میلیارد دینار به شکل فوری به خزانه الرجمه، مقر نظامی حفتر واریز خواهد کرد تا حفتر بتواند حقوق شبه نظامیان و مزدوران را که به تأخیر افتاده است بدهد و در مقابل پارلمان بتواند بودجه جدید را تصویب کند و دولت نیز بتواند بر مناطق شرق بنغازی سیطره یابد تا فضا برای برگزاری انتخابات فراهم شود.
این منابع تأکید کردند: فشارهای داخلی که الدبیبه به دلیل کشمکش‌های میان گروه‌های مسلح در شرق لیبی با آن مواجه است باعث شد تا الدبیبه با خواسته‌های حفتر کنار بیاید. الدبیبه با شرایط دشواری چه در سطح داخلی و چه سطح هم پیمانان و بازیگران بین المللی مواجه است؛ چراکه وی باید به معادله‌ای برسد که به دستیابی تمام طرف‌ها به دستاوردها منجر شود. الدبیبه هنوز مسئله نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری را قطعی نکرده است.
الدبیبه اخیرا به دشوار بودن اتحاد در نهاد نظامی لیبی به رغم ارتباط با حفتر اذعان کرد. وی متعهد شد که انتخابات در موعد مقرر برگزار شود.
اخیرا شورای امنیت از کشورهای عضو و طرف‌های لیبیایی و طرف‌های فعال خواست از اجرای آتش بس در لیبی و اخراج مزدوران حمایت کنند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.