وزیر دفاع آمریکا در جریان سفر دو روزه به هانوی، برای تقویت مناسبات با ویتنام که از جمله کشورهای جنوب شرق آسیا بوده و اختلاف ارضی با چین دارد، تلاش می‌کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سفر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به ویتنام از روز چهارشنبه آغاز شد. وزیر دفاع آمریکا و همتای ویتنامی خود بر تعمیق همکاری و بهبودی از پاندمی کرونا تاکید کردند.
دو طرف در رابطه با همکاری برای حل و فصل موارد باقیمانده از جنگ که در ۱۹۷۵ به پایان رسید، از جمله ادامه جستجو برای یافتن آمریکایی‌های مفقود شده، مین‌زدایی و پاکسازی عامل نارنجی که نیروهای آمریکایی حین جنگ ویتنام استفاده کردند، رایزنی کردند. آنها همچنین در مورد همکاری امنیتی غیرسنتی برای امداد در فجایع طبیعی و کمک کووید-۱۹ صحبت داشتند.  
لوید آستین پیش از دیدار با همتای ویتنامی خود همچنین تاکید کرد که ایالات متحده از ویتنام نخواسته تا بین کشورها یکی را انتخاب کند. او گفت: یکی از اهداف کلیدی ما، تضمین این است که متحدان و شرکایمان از آزادی و فضای لازم برای ترسیم آینده خودشان برخوردار باشند.
او به نام چین اشاره‌ای نکرد اما این درک در آسیا وجود دارد که چین از کشورها می‌خواهد تا میان آن و ایالات متحده یکی را انتخاب کنند، به ویژه با رشد تنش‌ها میان این دو قدرت بزرگ.  
پیش از آن در روز سه‌شنبه، آستین در سنگاپور که اولین توقفگاهش در سفر به این منطقه از زمان عضویت در کابینه جو بایدن به شمار می‌رود، تاکید کرد به پیگیری روابط سازنده و باثبات با چین از جمله ارتباطات بحران قوی‌تر با ارتش آزادی‌بخش خلق چین متعهد است.    
اما او بار دیگر تکرار کرد که ادعای پکن بر تقریبا کل دریای چین جنوبی “در قوانین بین‌المللی هیچ جایگاهی ندارد” و “پا گذاشتن روی حق حاکمیت کشورها در این منطقه” است. لوید آستین گفت، آمریکا به حمایت از کشورهای ساحلی این منطقه در دریافت حقشان طبق قوانین بین‌المللی ادامه داده و به پیمان دفاعی‌ کشورش با ژاپن و فیلیپین متعهد است.
وزیر دفاع آمریکا گفت: متاسفانه بی‌تمایلی پکن برای حل‌ مسالمت‌آمیز اختلافات و احترام به حاکمیت قانون، صرفا در این آب‌ها رخ نمی‌دهد. ما همچنین شاهد خصومت علیه هند، فعالیت نظامی بی‌ثبات‌کننده و سایر اشکال رعب‌افکنی علیه مردم تایوان و همچنین نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت علیه مسلمانان اویغور در سین‌کیانگ بوده‌ایم.
در پکن، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه پاسخ تندی به اظهارات لوید آستین داد.
سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: آمریکا حقایق را نادیده می‌گیرد، عمدا وجهه چین را تخریب می‌کند، در امور داخلی ما مداخله کرده و به دنبال اختلاف‌افکنی در میان کشورهای منطقه با هدف تامین منافع ژئوپولیتیکال خود است. ما به طرف آمریکایی توصیه می‌کنیم که هر لحظه در مورد چین مساله‌ای ایجاد نکند و کار بیشتری در راستای صلح و ثبات در این منطقه داشته باشد.
لوید آستین صبح امروز پنج‌شنبه با فان وان گیانگ، وزیر دفاع ویتنام ملاقات کرد و روز جمعه این کشور را به مقصد فیلیپین ترک خواهد کرد.
ویتنام و فیلیپین جزو جدی‌ترین مخالفان چین در مناقشات ارضی در دریای چین جنوبی هستند؛ جایی که پکن اعتراض همسایگانش را نادیده گرفته و چندین جزیره مجهز به باند پرواز و ساختمان‌های نظامی ساخته است. ویتنام پیشتر چین را به مانع‌تراشی در استخراج گار در آب‌های جنوبی خود متهم کرده بود.
سفر رئیس پنتاگون به ویتنام در شرایطی صورت می‌گیرد که این کشور با بحران کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند و هانوی و نیمی از این کشور در قرنطینه است. آمریکا پنج میلیون دوز واکسن مدرنا به ویتنام اهدا کرده که بخشی از ۸۰ میلیون دوز واکسنی است که بایدن به کشورهای کم درآمد در سراسر جهان وعده داده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari