وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای از توافق هند برای خرید سامانه‌های موشکی ضد اس-۴۰۰ از روسیه ابراز نگرانی کرد.
به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با تایمز آو ایندیا که در وب‌سایت وزارت خارجه منتشر شد، گفت، ایالات متحده نگران توافق روسیه و هند بر سر خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ است.
روز سه‌شنبه، این دیپلمات ارشد آمریکا راهی هند شد و با نارندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور و وزیر خارجه آن دیدار کرد و تامین واکسن کرونا، اوضاع امنیتی در افغانستان و همچنین وضعیت حقوق بشری هند در دستورکار او بود.
بلینکن در پاسخ به سوالی درباره اس-۴۰۰ها گفت: خب ما قوانین خودمان را داریم. ما قوانین خودمان را اجرا می‌کنیم اما نگرانی خودمان را در این رابطه به هند منتقل کرده‌ایم. اما من قصد ندارم اظهارات زودهنگام داشته باشم. باید ببینیم چه اتفاقاتی ظرف ماه‌های آتی رخ می‌دهد.
پیشتر سفیر هند در روسیه تایید کرده بود که نخستین محموله سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ تا پایان ۲۰۲۱ به دست هند می‌رسد. در اکتبر ۲۰۱۸، مسکو و دهلی‌نو توافقی برای تامین پنج مجموعه سامانه موشکی ضد هواپیمای اس-۴۰۰ به ارزش بیش از پنج میلیارد دلار به امضا رساندند.
این قرارداد، بزرگترین قرارداد تاریخ شرکت تسلیحاتی روزوبرون‌اکسپورت روسیه نامیده شده است. توافق‌ها برای صادرات این سامانه‌های دفاع هوایی بر پایه روبل است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari