مشاور نخست وزیر عراق در سخنانی تصریح کرد: انصراف تشکل های سیاسی از مشارکت در انتخابات پارلمانی عراق به هیچ وجه باعث به تعویق افتادن زمان برگزاری این انتخابات نمی شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «عبدالحسین الهنداوی» مشاور نخست وزیر عراق به انصراف برخی گروه‌های سیاسی از مشارکت در انتخابات پارلمانی پیش روی این کشور واکنش نشان داد.
بر اساس این گزارش، مشاور نخست وزیر عراق در این زمینه تصریح کرد: انصراف تشکل‌های سیاسی از مشارکت در انتخابات پارلمانی عراق به هیچ وجه باعث به تعویق افتادن زمان برگزاری این انتخابات نمی‌شود.
الهنداوی در ادامه نیز یادآور شد: البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که انصراف احزاب سیاسی از مشارکت در انتخابات مسأله طبیعی و قانونی است. با این حال، چنین چیزی باعث به تأخیر افتادن زمان برگزاری انتخابات نخواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: باید قوانینی برای حمایت از انتخابات در برابر پول‌های سیاسی و سلاح بی‌ضابطه اجرایی شود. مشاور نخست وزیر عراق همچنین اقدام قانونی کمیساریای عالی انتخابات در برخورد با هرگونه بی‌قانونی در انتخابات را خواستار شد.
روز گذشته نیز «فادی الشمری» عضو دفتر سیاسی جریان «حکمت ملی» عراق به تلاش‌ها برای به تأخیر انداختن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور واکنش نشان داد.
وی در این خصوص گفت: برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق در موعد مقرر مطالبه مردم و مرجعیت است. در شرایط کنونی به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات درست نیست.
این عضو دفتر سیاسی جریان حکمت ملی عراق در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: خواسته ما برگزاری انتخابات در موعد مقرر است. شب گذشته نیز «ضحی القصیر» نماینده ائتلاف دولت قانون عراق در سخنانی نسبت به هرگونه تعویق مجدد زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور هشدار داد.
وی در این خصوص تصریح کرد: تأخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام پیامدهای وخیمی دارد. تأخیر در انتخابات پارلمانی باعث افزایش بلندپروازی‌های تشکل‌های سیاسی می‌شود. این نماینده دولت ائتلاف قانون تأکید کرد: به منظور جلوگیری از هرگونه پیامد احتمالی، انتخابات پارلمانی زودهنگام باید در موعد مقرر برگزار گردد.
پیشتر دولت عراق اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی در تاریخ ۶ ژوئن (۱۶ خردادماه) برگزار می‌شود. با این حال، مقامات عراقی موعد تعیین شده برای برگزاری انتخابات را به تعویق انداخته و آن را به روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه) موکول کردند.
هر چند که اخبار ضد و نقیضی پیرامون احتمال تعویق مجدد زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق شنیده می‌شود اما تاکنون هیچ‌گونه خبر رسمی پیرامون این مسأله شنیده نشده است. افزایش گمانه‌زنی‌ها پیرامون تعویق قریب‌الوقوع زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق واکنش‌های زیادی را در صحنه سیاسی این کشور به دنبال داشته است.
بسیاری از شخصیت‌های سیاسی عراق به این مسأله واکنش نشان داده و اعلام کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی زیر بار تعویق زمان برگزاری انتخابات نخواهند رفت. در همین راستا، شیخ عبد الامیر التعیبان نماینده پارلمان عراق تصریح کرد: هرگونه تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق به مثابه کودتا علیه اراده مردمی در این کشور است.
وی همچنین گفت: برخی گروه‌های صاحب نفوذ در ساختار دولت به دنبال این هستند تا برای مدت طولانی‌تری در پست‌های تصمیم گیری کشور حضور داشته باشند. به همین دلیل آنها برای تعویق زمان برگزاری انتخابات تلاش می‌کنند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari