وزیر خارجه آمریکا امروز، پنج‌شنبه در کویت مساله انتقال مترجمان افغان به این کشور را مطرح کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با احمد ناصر محمد الصباح همتای کویتی اظهار کرد: مساله انتقال مترجمان افغان در نشست‌ها در کویت مطرح شد.
این در حالی مطرح می‌شود که مسؤولان آمریکایی به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بودند، ارتش آمریکا آماده سکنی دادن حدود ۳۵۰۰۰ مترجم افغان و خانواده‌هایشان در دو پایگاه آمریکایی در کویت و قطر است.
بسیاری از افغان‌هایی که با نیروهای ناتو همکاری می‌کردند، با خروج آمریکا و ناتو نگران انتقام طالبان هستند.
وزیر خارجه کویت نیز گفت، دیدگاه‌های کشورش و آمریکا در بسیاری از مسائل منطقه و جهان یکسان است.
کویت میزبان ۱۳۵۰۰ سرباز آمریکایی است که اکثر آنها در پادگان عریفجان در جنوب کویت و فرماندهی ارتش مرکزی آمریکا مستقر هستند.
از سوی دیگر، بلینکن در سفر امروز به کویت بر صندلی وزیران در پارلمان تکیه زد.

پارلمان کویت در توییتر تصویری از بلینکن در مجلس الامه منتشر کرد که در جایگاه و صندلی‌ وزیران در سالن عبدالله سالم به همراه مرزوق الغانم رئیس پارلمان نشسته است.
نشستن نمایندگان مخالف کویت در جایگاه وزیران در مرحله اخیر مانع برگزاری جلسات پارلمان شده است.
چندین نماینده بارها در اعتراض به نپرداختن به مساله استیضاح صباح خالد الحمد الصباح، نخست‌وزیر و تعدادی از وزیرانش از سوی پارلمان در جایگاه و صندلی‌های وزیران نشسته‌ و اجازه تشکیل جلسه پارلمان را نداده‌اند.
بلینکن سخنرانی را در برابر دیپلمات‌های آمریکایی ایراد کرد و بازدیدی از پارلمان داشت و با نواف احمد الصباح، امیر کویت و ولیعهد و وزیر خارجه ملاقات کرد.
«نواف الاحمد الجابر الصباح»، امیر کویت و «مشعل الاحمد الجابر الصباح»، ولیعهد این کشور با «آنتونی بلینکن»، درباره مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه رایزنی کردند.
در این دیدار که در کاخ الیمامه کویت برگزار شد، دو طرف درباره مناسبات تاریخی و حسنه میان کویت و ایالات متحده آمریکا گفت‌وگو کردند؛ مناسباتی که امسال شاهد شستمین سالگرد آغاز آن و سیمین سالگرد آزادسازی کویت خواهد بود.
پادشاه و ولیعد کویت و وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه درخصوص تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف در راستای عمق مناسبات مستحکم میان دو کشور و نیز مهم‌ترین مسائل مورد اهتمام مشترک رایزنی کردند.
دو طرف همچنین درمورد آخرین تحولات منطقه نیز گفت‌وگو کردند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari