هند اعلام کرده است که احتمال دارد دیداری چهارجانبه درباره بندر چابهار با حضور نمایندگانی از کشورهای هند، ازبکستان، ایران و افغانستان برگزار شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز ایندیا، وزارت امور خارجه هند اعلام کرده است که احتمال دارد دیداری چهارجانبه درباره بندر چابهار برگزار شود.
وزارت امورخارجه هند در این ارتباط اعلام کرده است که ممکن است این نشست چهارجانبه در سال جاری میلادی با حضور نمایندگانی از کشورهای هند، ازبکستان، ایران و افغانستان برگزار شود.
در این ارتباط وزارت خارجه هند تاکید کرده که دهلی نو بدنبال آن است تا بندر چابهار در چارچوب کریدور شمال-جنوب قرار گیرد و از تشکیل کارگروه چهارجانبه استقبال می کند.
در عین حال زمان برگزاری این نشست احتمالی در نیمه دوم سال میلادی جاری عنوان شده و سخنگوی وزارت امور خارجه هند در این ارتباط گفت: دهلی نو از سال ۲۰۱۶ گام‌هایی عملی در راستای عملیاتی شدن بندر چابهار برداشته که اکنون کارآمدی آن به اثبات رسیده است.
بندر چابهار به عنوان بندر اقیانوسی ایران با ظرفیت حدود ۸.۵ میلیون تن در فاز اول، با توجه به موقعیت جغرافیایی آن ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه ترانزیت دارد.
در صورت تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقلی ریلی و جاده‌ای بندر چابهار، کشورهای همجوار نظیر افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه و کشورهای آسیای میانه، برای حمل کالاهای صادراتی و وارداتی خود، امکان استفاده بیشتر از ظرفیت این بندر منحصر به فرد را خواهند داشت.
مشارکت ایران، هند و افغانستان در بندر چابهار در قالب توافق اولیه صورت گرفت و موجب شد بندر چابهار به صورت مشارکتی توسط ایران و هند اداره شود. این پروژه از حدود ۲۳ ماه پیش آغاز شد، اگرچه هنوز تکمیل نشده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari