«بعد از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز خیابانی در اواسط ماه جاری، ده‌ها نفر در کوبا دستگیر شدند. حال دستگاه قضایی کوبا احکام تا یک سال زندان برای معترضان صادر کرده است. فعالان حقوق بشر از روند دادگاه‌ها انتقاد کرده‌اند.»
به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، ده‌ها نفر در روز یازدهم ژوئیه در مقابل رادیو و تلویزیون کوبا به صورت مسالمت‌آمیز به وضعیت اینترنت در این کشور اعتراض کردند.
این اعتراض‌ها در دو هفته پیش، بزرگترین اعتراض‌های سال‌های اخیر در کوبا بوده‌اند و شمار زیادی در جریان آن بازداشت شدند. آمار رسمی در این زمینه منتشر نشده است، اما سازمان‌های حقوق بشری شمار بازداشت شدگان را بین ۲۰۰ تا بیش از ۸۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.
در این میان دستگاه قضایی کوبا اولین احکام در مورد معترضین را صادر کرده است. “یک سال زندان به دلیل برهم زدن نظم عمومی، دعوت به آشوب و بی‌توجهی به قوانین”.
“آنیلو ترویا” که از اعتراضات عکس‌برداری کرده بود نیز به یک سال زندان محکوم شده است. رایسا گونزالس، مادر این عکاس که در دادگاه حضور داشت می‌گوید: « ۱۰ – ۱۲ نفر را آوردند داخل سالن و همه را به یک سال زندان محکوم کردند. پسر من مودبانه دستش را بالا برد و رو به قاضی گفت من حق دارم یک وکیل داشته باشم! سپس به او دستبند زدند  و بردند».
تنها روبن رمیجو فرو، رئیس دادگاه عالی خلق طی دو روز در ۱۹ پرونده احکامی برای ۶۰ نفر از تظاهرکنندگان صادر کرده است. او انتقاد فعالان حقوق بشر نسبت به روند قضایی و عدم دسترسی بازداشت شدگان به وکیل مدافع را رد می‌کند.
لاریتزا دیورزانت، وکیل مدافع کوبایی که خود چند سال پیش مجبور به مهاجرت به آمریکا شد می‌گوید:«احکام افراد محکوم شده در دادگاه‌های سرپایی صادر شده است».
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari