با وجود جنجال ها و مخالفت های پیشین، رئیس جمهور فیلیپین امضای معاهده نظامی با واشنگتن را مورد تائید قرار داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رودریگو دوترته»، رئیس جمهور فیلیپین امضای معاهده نظامی با واشنگتن را مورد تائید قرار داد.
گفته شده امضای معاهده نظامی فیلیپین و آمریکا در جریان سفر «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا به این کشور صورت گرفته است و وزرای دفاع دو کشور این توافق را امضا کرده‌اند.
وزارت دفاع فیلیپین در این ارتباط اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور از تصمیم سال قبل خود برای لغو معاهده حضور نظامیان آمریکایی صرف نظر کرده و بعد از دیدار با آستین، احیای آن توافق را مورد پذیرش قرار داده است.
براساس معاهده مشترک آمریکا و فیلیپین موسوم به «توافق حضور موقت نیروها»، حضور چرخشی هزاران نظامی آمریکایی در فیلیپین با اهدافی از جمله رزمایش و تمرینات نظامی همچنان امکان پذیر خواهد بود.
با توجه به اینکه رئیس جمهور فیلیپین پیشتر با تداوم این معاهده دوجانبه با طرف آمریکایی مخالفت کرده بود، حال «دِلفین لورنزنا» وزیر دفاع فیلیپین گفت که نمی داند چه عواملی باعث تغییر نظر دوترته شده، اما تصمیم جدید رئیس جمهور بعد از دیدار وی با وزیر دفاع آمریکا صورت گرفته است.
در همین ارتباط نیز، «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا در نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد: این توافق فرصتی برای حرکت رو به جلو است و ما می‌توانیم برنامه‌ریزی‌های طولانی‌مدت و تمرینات نظامی مختلف را دنبال کنیم.
از زمان آغاز به کار رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین از ۵ سال پیش تا کنون، سیاست خارجی این کشور به نقد عملکرد آمریکا پرداخته است و فیلیپین بارها واشنگتن و روسای جمهور این کشور را مورد انتقاد قرار داده و حتی رزمایش مشترک نظامی فیلیپین و آمریکا در دریای چین جنوبی در چند نوبت لغو شد.
با این حال امسال مقام‌های ارشد نظامی و دفاعی فیلیپین اعلام کردند، رزمایش مشترک نظامی سالیانه این کشور با آمریکا که سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا لغو شده بود، امسال برگزار می‌شود.
سفر وزیر دفاع آمریکا به فیلیپین در ادامه تحرکات ضد چینی واشنگتن در مناطق پیرامونی دریای چین جنوبی و شرقی صورت می‌گیرد.
آمریکا ضمن اعلام حمایت از مواضع ضد چینی کشورهای حاشیه دریای چین جنوبی و شرقی، به اقداماتی از قبیل برگزاری رزمایش‌های نظامی دست زده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari