مقامات نیجریه رهبر جنبش اسلامی این کشور را بعد از اینکه دادگاه عالی استان کادونا او و همسرش را از تمام اتهامات مبرا دانست، آزاد کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ونگارد نیجریه، مقامات نیجریه روز چهارشنبه شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی این کشور و همسرش را از تمام اتهامات تبرئه و آزاد کردند.
به نوشته این روزنامه، در جلسه محاکمه هشت ساعته، قاضی اتهامات باطله علیه شیخ زکزاکی و همسرش را که شامل اخلال در نظم عمومی و برگزاری تجمعات غیرقانونی بود، رد کرد.

گفته می‌شود شیخ زکزاکی و همسرش زینت ابراهیم و یکی از فرزندانشان در دسامبر ۲۰۱۵ در جریان حمله ارتش و نیروهای پلیس به منزلش و حسینیه‌ای در استان کادونا بازداشت شدند که منجر به شهادت صدها تن از جمله چند فرزند آنها شد.
برخی منابع گفتند، تعداد شهدای این حادثه همزمان با برگزاری اربعین امام حسین (ع) به حدود ۲۰۰۰ تن رسید.
در این حمله شیخ زکزاکی به شدت زخمی شد و سه فرزندش به شهادت رسیدند. در حالی‌که سه تن دیگر از فرزندانش یک سال قبل در مراسم روز جهانی قدس در سال ۲۰۱۴ به ضرب گلوله نیروی پلیس نیجریه به شهادت رسیده بودند.
دستگاه قضایی نیجریه دسامبر ۲۰۱۶ فورا شیخ زکزاکی را آزاد کرد و حکم داد، نیروهای امنیتی باید ۱۵۰ هزار دلار آمریکا به خانواده او غرامت بپردازند.
شیخ زکزاکی قبلا بابت بازداشت بدون اتهام خود در جریان حمله به مرکز اسلامی نیجریه شکایت کرده بود.
در مارس آدم احمد سوهو، نماینده رهبر جنبش اسلامی نیجریه در شهر جوس تاکید کرد: دولت نیجریه در روند آزادی شیخ زکزاکی و همسرش به تحریک عربستان و آمریکا سنگ اندازی می‌کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari