معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با برشمردن دستاوردهای عملیات وعده صادق برای کشور و ملت لبنان، تاکید کرد که حزب‌الله به صورت غیر مستقیم از طریق کارشناسانی در کابینه حضور خواهد داشت و با دولت در ارتباط خواهد بود.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری المنار، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در برنامه شبکه المنار به مناسبت سالگرد پیروزی جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ تاکید کرد: آنچه برای ما اهمیت دارد، تحقق حاکمیت و استقلال کشور ما است، دستاوردهای (عملیات موسوم به) الوعد الصادق (وعده صادق) همانند خورشید روشن هستند و هرکسی که نمی‌خواهد آنها را ببیند، مشکل خودش است.
نعیم قاسم در ادامه دستاوردهای این عملیات را برشمرد و گفت: دستاورد اول این است که ایجاد تعادل بازدارندگی با دشمن اسرائیلی از حملات روزانه و مکرر آن، جنگ‌های مختلف و ایجاد تنش در مناطق هم‌مرز با اراضی اشغالی جلوگیری کرد، دستاورد دوم بستن راه به روی اسرائیل برای استفاده از لبنان به عنوان یک تریبون سیاسی و یا اسکان فلسطینی‌ها باعث شد که آنها به باری بر دوش این رژیم از درگاه لبنان تبدیل شوند، دستاورد سوم اینکه معادله ارتش-مردم-مقاومت تثبیت شد و این پیروزی به لبنان قدرت و بازدارندگی بخشید و باعث شد دشمن پیش از حمله به لبنان هزار حساب و کتاب انجام دهد، دستاورد چهارم هم اینکه این پیروزی کمی امید به جان‌های فلسطینی‌ها تزریق کرد و آنها احساس کردند که می‌توانند آزادی و پیروزی را رقم بزنند.
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره مساله کابینه اظهار کرد: طرح معرفی نجیب میقاتی به عنوان نخست وزیر اقدامی جسورانه از طرف حزب‌الله بود و ما میقاتی را به دلایل متعددی معرفی کردیم و این مساله برای ما روشن است، دلیل اول اینکه ما به این موضوع نزدیک شویم که اولویت تشکیل کابینه است و بر همین اساس نیز ما با هر موضوعی که به تشکیل کابینه منجر شود، موافق هستیم، دومین دلیل اینکه ما از همان ابتدا گفتیم سعد حریری را به دلایل متعددی برای نخست وزیری پیشنهاد می‌دهیم اما پس از انصراف او اعلام کردیم که هر چهره‌ای را که او معرفی کند، تایید می‌کنیم، دلیل سوم اینکه تنها گزینه مطرح برای نخست وزیر میقاتی است و دلیل چهارم هم اینکه این گزینه قدرت رایزنی عربی و بین‌المللی را دارد و پنجمین دلیل اینکه او راه را به روی هر فرصت‌طلبی که قصد ایجاد فتنه میان اهل تسنن و شیعه دارد، می‌بندد.
او در ادامه تاکید کرد: توافق میان حزب‌الله و جریان ملی آزاد خوب است و اختلاف‌نظرها میان دو طرف تنها اختلافاتی عادی هستند چرا که آنها یک تیم واحد نیستند و همین‌جا درخواست می‌کنم میان این دو گروه بازی آغاز نشود.
نعیم قاسم با تاکید بر اینکه هر راه‌حلی در کشور تنها با وجود کابینه محقق می‌شود، گفت: ما نمی‌توانیم از قبل مشخص کنیم چه مشکلاتی به وجود خواهند آمد.
او تاکید کرد: عربستان عقب نشسته و در لبنان دخالت نمی‌کند، این کشور در حال حاضر نقشی در انتصاب یا برکناری میقاتی ندارد اما وضعیت کشور در دوره سعد حریری منفی‌تر بود، در حال حاضر کسی جرات دخالت و ممانعت از حضور حزب‌الله در کابینه ندارد و حزب‌الله به صورت غیر مستقیم از طریق کارشناسانی در کابینه حضور خواهد داشت و ما با دولت در ارتباط خواهیم بود.
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت: فرانسه فشارهایی را برای تشکیل کابینه پیش از چهارم اوت وارد کرد، میقاتی گفت که فرانسوی‌ها به او اطلاع داده‌اند که آمریکایی‌ها با او موافق هستند و هیچ مخالفتی از سوی طرف‌های عربی با او وجود ندارد و همین عاملی کمکی برای نبود موانع خارجی است بنابراین اکنون عناصر تشکیل کابینه داخلی هستند و همه طرف‌ها باید این روند را سهولت بخشند، کابینه آتی کابینه نجات و انتخابات است و ما موافق برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین شده‌اش هستیم.
او درباره بحران اقتصادی و معیشتی فعلی در لبنان گفت: بحران فعلی در لبنان سه دلیل دارد: اول آمریکا است که با تحریم‌هایش و تحمیل آوارگی سوری‌ها و با محدود کردن بانک‌ها در لبنان و با قانون قیصر و محدودسازی روابط لبنان-سوریه در واقع آمریکا هیچ راهی برای فقیر کردن و آزار رساندن به لبنانی‌ها باقی نگذاشت.
این مسؤول حزب‌الله لبنان افزود: دلیل دوم ساختار طایفه‌گرای حاکمیت لبنان است، این ساختار میزان کشمکش‌ها در هر طرحی را تشدید کرده و باعث مشکلات بسیاری می‌شود و در واقع این ساختار از فساد حمایت می‌کند. دلیل سوم نیز وجود مشکلات اقتصادی است به این معنا که در لبنان طرح‌های اقتصادی که به نتیجه منجر شوند، وجود ندارند.
نعیم قاسم در ادامه اظهار کرد: پیشتر از حریری خواستیم پس از ۱۷ اکتبر از کابینه استعفا دهد اما آمریکایی‌ها او را تحت فشار گذاشتند و اینگون اتفاقات پیش رفت، حزب‌الله مسؤولیت خود را می‌پذیرد و در کابینه حضور دارد و حزبی پیشگام است و ما برای مراقبت از مردم با هر چه در توان داریم مقاومت می‌کنیم به ویژه که دین ما نیز این امر را بر ما واجب کرده اما نفوذ حزب‌الله در کابینه ضعیف است.
او افزود: درخواست ما برای رو کردن به شرق به معنای جایگزینی آن با غرب نیست، ما درخواست خرید نفت ایران با لیره لبنان را دادیم اما کابینه با انتقال آن به لبنان به بهانه تحریم‌ها موافقت نکرد، کابینه حسان دیاب باید تصمیماتی برای هدفمندسازی یارانه‌های دولتی اتخاذ می‌کرد تا رئیس بانک لبنان در این مورد تنها تصمیم‌گیرنده نباشد اما دیاب این مساله را نپذیرفت.
نعیم قاسم در ادامه تاکید کرد: رئیس بانک لبنان در مورد اتفاقات جاری مسؤولیت بزرگی بر عهده دارد و راه‌حل تشکیل کابینه‌ای است که باید اقدامات لازم را برای توقف سیاست‌های مالی و اقتصادی در پیش بگیرد، در پرونده بنزین و گازوئیل افراد فاسدی وجود دارند اما باید کابینه‌ای باشد که کار را به دست بگیرد و دستگاه قضایی باشد که نقش خود را در این زمینه ایفا کند، بدون تشکیل کابینه کارها پسرفت خواهند داشت.
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره تحقیق در پرونده انفجار بندر بیروت نیز گفت: باید قانون در این پرونده اجرا شود، هر طرف مسؤولی که محاکمه برخی افراد را در این پرونده لازم دانست، باید روال قانونی را در این پرونده اجرا کند، برخی اصرار دارند که برخی وزرا و نمایندگان باید در مقابل دستگاه قضایی حاضر شوند، ما پیشنهاداتی برای وضع قوانینی جهت لغو مصونیت روسا، وزرا و نمایندگان از سال ۱۹۹۲ داشتیم و برخی طرف‌ها با تصویب آنها در پارلمان مخالفت کردند، همچنین ما اعلام نتایج تحقیقاتی فنی برای معرفی فردی که آمونیوم نیترات را وارد کرده، خواستار شدیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari