نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان می‌گوید که در پاکستان برخی از قدرت‌ها وجود دارند که می‌خواهند تجربه گروه طالبان را تکرار کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان در یک جلسه توجیهی گفت که برخی از گروه‌ها در پاکستان دوست دارند که تجربه طالبان را تکرار و وضعیت آن کشور (پاکستان) را بی‌ثبات کنند.
وی گفت: پاکستان یک شریک قابل اعتماد روسیه است. ما باهم هم عقیده‌ایم به این معنا که رهبری پاکستان این موضوع را علناً در بالاترین سطح اعلام کرد که علاقه به تبدیل شدن افغانستان به امارت اسلامی که بر جامعه پاکستان تاثیر خواهد گذاشت، ندارد. در آن کشور گروه‌هایی وجود دارند که می‌توانند از تجارب طالبان افغانستان الهام گرفته و سعی در ایجاد بی‌ثباتی در اوضاع پاکستان داشته باشند.
کابلوف خاطرنشان کرد، علاقه‌مندی پاکستان، روسیه و همچنان کشورهای همسایه در روند برقراری صلح در افغانستان با هم مطابقت دارند.
وی افزود: پاکستان، مانند روسیه و تقریباً همه همسایگان، علاقه‌مند است تا در افغانستان صلح برقرار شده و به یک پل تجاری و اقتصادی قابل اعتماد بین پاکستان و اوراسیا تبدیل شود.
نمایندۀ ویژۀ رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان تاکید کرد که تیره شدن روابط کابل و اسلام‌آباد در درجه اول به دلیل اوضاع سیاسی داخلی افغانستان است.
کابلوف اضافه کرد که روابط میان دو کشور (افغانستان و پاکستان) گاهی خوب و گاهی هم بد به نظر رسیده است.
وی گفت: روابط دو کشور به دلیل حوادث نظامی-سیاسی در افغانستان در حال تیره شدن است. گاهی اوقات به نظر می‌رسد، در کابل کسانیکه باید پاسخگو و از خاکشان در برابر طالبان دفاع کنند، وقتی در این کار شکست می‌خورند به دنبال پیدا کردن گوسفند قربانی هستند، پاکستان همیشه یک هدف بسیار مناسب است.
نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت: گروه طالبان بیشتر از ۵۰ درصد خاک افغانستان را در اختیار دارد.
ضمیر کابلوف می‌گوید، ممکن است طالبان بیشتر از نیمی از افغانستان را تحت کنترل بگیرد البته فکر نمی‌کنیم چنین سناریویی تحقق یابد.
او خاطرنشان کرد: مذاکرات بین روسیه و آمریکا درباره افغانستان به شکل مثبت پیش می‌رود.
کابلوف تاکید کرد: به شکل کلی مذاکره خوب پیش می‌رود و ما از طریق تلفن با زلمای خلیل‌زاد همتای آمریکایی در تماس هستیم.

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari