منابع خبری از مذاکرات محرمانه و غیر مستقیم اسپانیا با مراکش برای پایان دادن به بحران روابط میان آنها پرده برداشتند.
به گزارش ایسنا، روزنامه “هسپرس” در گزارشی فاش کرد که اسپانیا و مراکش مذاکرات فشرده و غیر مستقیمی را با میانجیگری اروپایی‌ها انجام می‌دهند.
در این گزارش آمده است که پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا تاکید کرده است که مراکش “شریک راهبردی” این کشور است و علی‌رغم وجود اخباری مبنی بر مذاکرات محرمانه میان دو کشور برای ازسرگیری روابط حاضر به اظهار نظر در این باره نشده است.
این روزنامه گزارش داد که سانچز در یک کنفرانس مطبوعاتی خواستار محرمانه بودن و فاش نشدن اقدامات دولت اسپانیا در رابطه با ازسرگیری روابط دوجانبه با مراکش شده است.
هسپرس در ادامه نوشت که برخی منابع در وزارت خارجه مراکش نیز اخبار مذاکرات با اسپانیا را نه رد و نه تایید کرده‌اند و احتمال داده می‌شود که مخفی کردن آن توسط سانچز با توافق میان دو طرف برای انجام محرمانه مذاکرات به دور از چشم رسانه‌ها صورت گرفته باشد.
این روزنامه همچنین گزارش داد که پرونده بهبودی روابط با مراکش در راس اولویت‌های وزیر خارجه جدید اسپانیا قرار دارد.
روابط مادرید و رباط به دنبال میزبانی اسپانیا از ابراهیم غالی، رهبر جبهه پولیساریو برای معالجه و ورود حدود ۸۰۰۰ مهاجر غیرنظامی از مراکش به شهر سبته اسپانیا دچار تنش و بحران شد و این بحران با اعلام بررسی لغو توافق مجوز عبور و مرور بدون ویزا از شهرهای مراکش به “سبته” و “ملیله” توسط اسپانیا بالا گرفت.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari