قضات هنگ کنگ اعلام کردند، نخستین فرد محکوم بر اساس قانون جدید امنیت ملی در این دولتشهر امروز (جمعه) بابت انجام اعمال تروریستی و تهییج جدایی‌طلبی به ۹ سال حبس محکوم شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، فرد مذکور به نام “تونگ یینگ-کیت”، خدمتکار سابق ۲۴ ساله به راندن موتورسیکلتش به سمت سه پلیس ضد شورش در سال گذشته میلادی حین حمل یک پرچم که بر رویش “آزادی هنگ‌کنگ. انقلاب زمان ما” نوشته شده بود، متهم شده بود.
“کلایو گراسمن”، وکیل این مرد جوان در مقابل دادگاه گفت که هم حکم و هم محکومیت موکلش را به چالش می‌کشد اما از ذکر جزئیات بیشتر اجتناب کرد.
“ایستر تو”، “آنتی پانگ” و “ویلسون چانگ”، سه قضای که از سوی کری لام، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ برای رسیدگی به پرونده‌های امنیت ملی انتخاب شده‌اند، روز سه شنبه حکم کردند که شعار نوشته شده روی این پرچم، قابلیت تحریک دیگران را برای انجام جدایی‌طلبی داشت.
این قضات در حکم خود نوشته‌اند: ما به این نتیجه رسیدیم که این حکم به اندازه کافی می‌تواند اثری بازدارنده مورد نیاز برای جامعه را داشته باشد.
در همین حال، گروه‌های حقوق بشری محکومیت این مرد جوان را مورد انتقاد قرار داده و گفتند که این قانون جدید امنیت ملی آزادی بیان و روند دادگاهی در هنگ‌کنگ را محدود می‌کند.
“یمینی میشرا”، مدیر بخش آسیا – پاسیفیک عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: این حکم تایید کننده بیم و ترس از این مساله است که قانون جدید امنیت ملی فقط یک ابزار القا کننده تهدید علیه منتقدان دولت در هنگ‌کنگ نیست بلکه سلاحی است که برای حبس آنها استفاده خواهد شد.
اگرچه دولت هنگ‌کنگ به این حکم واکنشی نشان نداده اما کریس تانگ، وزیر امنیت به خبرنگاران گفت که از این حکم استقبال کرده و افزود: این دادگاه حکم کرده که این شعارها نمی‌توانند باعث استقلال هنگ‌کنگ شوند. اگر شما چنین شعارهایی سر می‌دهید پس باید پیامدهایش را هم بپذیرید.
مقام‌های هنگ‌کنگی و چینی بارها گفته‌اند که به تمامی حقوق و آزادی وعده داده شده مربوط به این دولتشهر پس از بازگشت آن به چین در ۱۹۹۷ از بریتانیا پای‌بند است اما امنیت ملی خط قرمز است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *