نماینده فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق طی سخنانی اعلام کرد: مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق الزام آور است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «ثامر ذبیان» نماینده فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق سخنانی را در خصوص لزوم خروج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور مطرح کرد.
بر اساس این گزارش، این نماینده پارلمان عراق در اظهاراتی تصریح کرد: مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق الزام آور است. تحت هیچ شرایطی نمی توان مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نظامیان آمریکایی را زیر پای گذاشت.
این شخصیت عراقی یادآور شد: گروه های مقاومت، اطلاعات دقیقی از جزئیات مربوط به حضور نظامیان آمریکایی در عراق در اختیار دارند.
وی با اشاره به اینکه بازیابی تسلط دولت بر حریم هوایی عراق را بعید می داند، افزود: آمریکا به عراق اجازه نمی دهد در منابع تسلیحاتی خود تنوع ایجاد کند، آن گونه که در پرونده برق نیز چنین کاری می کند.
پیشتر، «ظافر العانی» نماینده پارلمان عراق گفته بود: یکی از نتایج روشن مذاکرات بغداد واشنگتن حضور طولانی‌مدت و نامحدود نظامیان آمریکایی در خاک عراق است.
وی همچنین افزود: تغییر مأموریت نیروهای آمریکایی در عراق از نیروی عملیاتی به نیروی آموزشی، تلاش آمریکا برای تغییر فضا است تا اینکه بتواند تداوم حضور نظامی خود در عراق را تسهیل کند.
امضای توافقنامه میان آمریکا و عراق درخصوص خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، واکنش‌هایی را به دنبال داشت. در همین ارتباط، «نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» اعلام کرد: ما به آمریکایی‌ها اعتمادی نداریم و با هیچ گونه حضور نیروهایشان در خاک عراق موافق نیستیم. آمریکایی‌ها باید به طور کامل خاک عراق را ترک کنند.
در توافقنامه‌ای که میان سران آمریکا و عراق به امضا رسیده است، واشنگتن اعلام کرده است که تا پایان سال جاری میلادی یعنی سال ۲۰۲۱ نیروهای رزمی خود را از عراق خارج خواهد کرد. این در حالی است که آمریکایی‌ها در همین توافقنامه باز هم بر تداوم حضور خود در عراق تحت عناوین و بهانه‌های مختلف از جمله ارائه آموزش‌های نظامی به ارتش عراق و نیز ایفای نقش مستشاری در این کشور، تأکید کرده‌اند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.