منابعی در استان درعا از امضای توافقنامه غیرعلنی میان دولت سوریه و اهالی این استان برای برقراری آتش‌بس ۴۸ ساعته خبر دادند و در پی آن آرامش شکننده‌ای در درعا حاکم شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، فرماندهان امنیتی و افسران تیپ چهارم وابسته به دولت سوریه با نمایندگان اهالی حوران و کمیته مرکزی درعا به درخواست نیروهای روسیه که بر مذاکرات دو طرف نظارت دارند در ورزشگاه البلدی واقع در دعا دیدار کردند.
دو طرف در این مذاکره بر لزوم برقراری آرامش در منطقه تاکید کرده و یک توافقنامه غیرعلنی برای برقراری آتش‌بس موقت دو روزه امضا کردند. این مذاکرات امروز شنبه نیز با هدف دستیابی به توافقی نهایی مناسب دو طرف ادامه داشت.
در پی امضای این توافقنامه که با میانجیگری روسیه صورت گرفت، آرامش شکننده‌ای در استان درعا حاکم شد.
براساس این توافقنامه عملیات نظامی میان نیروهای دولت سوریه و گروه‌های مخالف متوقف و مقرر شد گروه‌های مخالف دولت دمشق باید سلاح‌های سنگین خود را تحویل دهند.
دیده بان حقوق بشر اعلام کرد، نیروهای اطلاعاتی وابسته به دولت دمشق همزمان با این مذاکرات در ورزشگاه البلدی از برخی ایست‌های بازرسی عقب نشینی کردند.
همچنین همزمان با وجود اطلاعاتی مبنی بر موافقت کمیته امنیتی درعا و اعمال فشار روسیه برای اجرای مفاد توافقنامه قبلی درمورد خروج نیروهای مسلح مخالف حل و فصل، نمایندگان اهالی درعا و هیئتی که از حومه شرقی و غربی درعا آمده بودند، بر سر تشکیل یک کمیته مشترک برای اجرای توافقنامه توافق کردند.
دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، در جریان درگیری‌ها میان دولت سوریه و مخالفان مسلح استان درعا که روز پنجشنبه رخ داد دستکم ۲۸ تن از جمله ۱۱ شهروند کشته شدند.
این سازمان اعلام کرد، در میان تداوم مذاکرات، محورهای درعا البلد در شهر درعا محل درگیری میان نظامیان محلی و نیروهای دولت دمشق بود.
بعد از ظهر روز جمعه هم شهر الحراک واقع در شرق درعا با هدف ابراز همبستگی با درعا البلد صحنه تجمعات اعتراض آمیز بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.