مسئول بخش حقوقی کمیته اسرا در دولت نجات ملی یمن در سخنانی تصریح کرد: در حال حاضر، آماده تبادل تمامی اسراء با ائتلاف سعودی هستیم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، «احمد ابوحمزه» مسئول بخش حقوقی کمیته اسرا در دولت نجات ملی یمن تأکید کرد که صنعاء هیچ گونه مانع‌تراشی در تبادل اسرا نمی‌کند.
بر اساس این گزارش، این مقام یمنی افزود: ما در هر زمانی، آماده هستیم که عملیات تبادل تمامی اسرا در برابر تمامی اسرا را اجرایی سازیم. این ائتلاف سعودی است که در مسیر تبادل اسرا مانع‌تراشی و سنگ اندازی می‌کند.
این مسئول دولت نجات ملی با اشاره به نقش این میانجیگری‌ها در تبادل صدها اسیر از زمان آغاز تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، گفت: شاید علت تأخیر در فرایند تبادل این است که طرف مقابلبه تنهایی نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند.
مسئول بخش حقوقی کمیته اسرا در دولت نجات ملی درباره نقش منفی ریاض تصریح کرد: عربستان سعودی خود به عنوان یکی از طرف‌هایی شناخته می‌شود که در فرایند تبادل اسرا سنگ اندازی می‌کند و همچنین اجازه نمی‌دهد که میانجی گری‌ها برای پایان جنگ یمن مؤثر باشند.
چندی پیش «عبدالقادر مرتضی» رئیس کمیته ملی اسرای یمن جدیدترین مواضع این کشور در قبال مبادله اسرا با ائتلاف سعودی را اعلام کرد. وی در این زمینه گفت: دولت یمن برای انجام مبادله اسرا در سطوح گسترده از آمادگی کامل برخوردار است. به گفته این مقام یمنی، «ناصر منصور هادی، برادر رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن نیز در لیست تبادل اسرا، مبادله خواهد شد.
المرتضی تأکید کرد که صنعاء نام شماری دیگر از فرماندهان وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی را در لیست مبادله اسرا قرار داده است. از جمله این افراد می‌توان به محمود الصبیحی، وزیر دفاع سابق دولت مستعفی یمن اشاره کرد. وی از سال ۲۰۱۵ توسط انصارالله بازداشت شده است.
از سوی دیگر، قائم مقام وزارت حقوق بشر یمن نیز اعلام کرد که کشورش برای انجام مبادله اسرا با شروطی که تعیین می‌کند، آماده است. درحال حاضر آمار دقیقی از اسرای دو طرف اعلام نشده است.
پیشتر رئیس کمیته امور اسرای دولت نجات ملی یمن در صنعاء از دستورات جدید عربستان سعودی به مزدوران خود برای توقف تمام عملیات تبادل اسرا خبر داده بود. در همین ارتباط، او گفت: دستورات عربستان به مزدورانش موجب تعلیق ۷ عملیات تبادل اسرا در جبهه‌های متعدد شده است که ۴۰۰ اسیر از دو طرف را شامل می‌شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari