دوازدهمین دُور از مذاکرات فرماندهان ارشد هند و چین با هدف کاهش تنش‌های مرزی میان ۲ کشور عصر امروز (به وقت محلی) در لاداخ شرقی پایان یافت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیا تودِی، دوازدهمین دُور از مذاکرات میان هند و چین در سطح فرماندهان ارشد دو کشور عصر امروز شنبه (به وقت محلی) پس از ۹ ساعت گفتگو به پایان رسید.
بر اساس اعلام این رسانه، هدف از برگزاری این گفتگوها که پس از وقفه ای ۳ ماهه روی داد، کاهش تنش‌های مرزی میان ۲ کشور به شمار می رود.
سخنگوی ارتش هند نیز در این باره گفت که این نشست در سمت چین در منطقه «لاداخ شرقی» برگزار شد؛ اما به جزئیات بیشتری در این زمینه اشاره نکرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، تنش های مرزی میان چین و هند سال گذشته پس از آن بالا گرفت که در ماه ژوئن نیروهای نظامی دو طرف در منطقه ارضی مورد اختلاف در هیمالایا درگیر شدند. در جریان این درگیری ۲۰ سرباز هندی و یک افسر چینی جان خود را از دست دادند.
در ماه‌های پس از این حادثه، این همسایگان مرزی که هر دو مسلح به بمب اتمی هستند ده‌ها هزار سرباز را در منطقه لاداخ کشمیر هند و فلات تبتِ چین مستقر کردند.
در ماه نوامبر دو طرف سرانجام برنامه تخلیه مشترک نیروهای خود را آغاز کردند که طبق آن متعهد می‌شدند نیروهایشان را از منطقه مورد مناقشه عقب بکشند و یک ناحیه گشت مشترک مرزی ایجاد کنند.
چین و هند که بیش از ۴ هزار کیلومتر مرز مشترک دارند در برخی مناطق با هم اختلاف ارضی دارند.
چین ادعای مالکیت بر ۹۰ هزار کیلومتر مربع در منطقه‌ای در شمال شرقی هند را دارد که دهلی آن را ایالت «آروناچال پرادش» می‌نامد. هند همچنین ادعا می کند که چین اراضی این کشور در غرب هیمالیا به وسعت ۳۸ هزار کیلومتر مربع را به اِشغال خود درآورده است.
آخرین مناقشه نظامی میان دو کشور پر جمعیت جهان به سال ۱۹۶۲ در هیمالایا باز می‌گردد که در نهایت با قبول آتش بس از سوی چین و بازگشت هند به «خط کنترل واقعی» خاتمه یافت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.