وزیر خارجه آمریکا در روزهای آتی در نشست مجازی مقام‌های کشورهای عضو مجمع جنوب شرق آسیا – آ.سه.آن- شرکت می‌کند.
ه گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این نشست مجازی با حضور آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و ۱۰ تن از وزرای خارجه کشورهای عضو در حالی صورت می‌گیرد که واشنگتن به دنبال نشان دادن این مساله است که این منطقه جزو اولویت‌هایش است و قرار است به مساله بحران میانمار نیز رسیدگی کند.
دیپلمات ارشد آمریکا برای یک بازه زمانی پنج روزه متوالی با وزرای خارجی ۱۰ کشور عضو دیدار مجازی دارد و نشست‌هایی جداگانه هم با کشورهای عضو منطقه “مکونگ” شامل میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام و تایلند خواهد داشت.
یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا گفت: فکر می‌کنم این نشست‌های مجازی نشان دهنده تعهد ما به منطقه است.
در سال‌های اخیر، مقام‌های ارشد آمریکایی همیشه در نشست‌های آ.سه.آن شرکت نداشتند و برخی اوقات یکسری از مسئولان سطح پایین این کشور در نشست‌های منطقه‌ای شرکت می‌کردند.
این نشست مجازی پس از آن برگزار می‌شود که دولت واشنگتن در همان روزهای اول کار خود توجه ویژه‌ای به منطقه مذکور با بیش از ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت داشت که همسایه اصلی آن چین است.
وندی شرمن، معاون بلینکن نیز اخیرا به اندونزی، کامبوج و تایلند سفر داشت و لوید آستین، وزیر دفاع نیز به ویتنام و فیلیپین سفر کرده است. چند روز آینده هم کامالا هریس، معاون جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به ویتنام و سنگاپور می‌رود.
یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت: اهدای واکسن کرونا به منطقه نیز یکی از مولفه‌های تغییر دهنده بازی در منطقه به شمار می‌رود. آمریکا سه میلیون دوز واکسن مدرنا روز شنبه به ویتنام ارسال کرده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari