دبیرکل سازمان ملل به حمله روز گذشته عناصر مسلح به دفتر این سازمان در شهر هرات افغانستان واکنش نشان داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیا تایمز، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به حمله عناصر مسلح در افغانستان به ساختمان یونوما در شهر هرات، این حمله را به شدت محکوم کرد.
گوترش در این ارتباط تاکید کرد که تعرض و حمله به پرسنل و اماکن سازمان‌های بین المللی بر اساس قوانین بین المللی ممنوع و ممکن است جنایت جنگی به شمار آید.
دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار و آرزوی سلامتی برای مجروحان حمله اخیر بر تعهد سازمان ملل برای حمایت از دولت و مردم افغانستان و تلاش آن‌ها برای دستیابی به صلح و ثبات پایدار تاکید کرد.
همچنین «دبورا لیونز»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان نیز در واکنش به حمله روز گذشته به ساختمان یونوما در هرات، اعلام کرد: این حمله بسیار اسفناک است و ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم.
روز گذشته ساختمان اصلی سازمان ملل در هرات افغانستان هدف حمله قرار گرفت.
در این ارتباط، سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای حمله صورت گرفته در هرات را به شدت محکوم کرد و گفت در نتیجه این حمله حداقل یک نیروی پلیس افغانستان کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.
آن گونه که در گزارش سازمان ملل گفته شده، حمله اخیر در هرات ورودی‌های ساختمان نمایندگی این سازمان را هدف قرار داده و از سوی واحدهای شبه نظامی مخالف دولت کابل صورت گرفته است.
در این حمله البته هیچکدام از کارکنان سازمان ملل آسیب ندیده‌اند. حمله علیه نمایندگی سازمان ملل در هرات افغانستان همزمان با آن انجام شده که طی چند روز گذشته نواحی حومه هرات شاهد درگیری سنگین میان نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای طالبان بوده است.
چند ساعت پیش از این حمله، منابع دولتی افغانستان اعلام کرده بودند که گروه طالبان در افغانستان متحمل تلفات سنگین شده و این تلفات به طور عمده در حاشیه شهر هرات مرکز استان هرات بوده است که در آنجا نیروهای امنیتی با حمایت نیروهای بسیج عمومی حداقل ۵۲ نیروی طالبان را از پای درآورده و ۴۷ تن از آن‌ها را نیز زخمی کردند.
هنوز گروه طالبان و یا دیگر گروه‌های مسلح در افغانستان واکنشی به این حمله نداشته‌اند، اما از زمان آغاز خروج بی مسئولانه آمریکا از افغانستان، اوضاع امنیتی این کشور به شدت دچار تنش شده و گروه طالبان به پیشروی‌های قابل توجهی در میدان نظامی دست پیدا کرده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari