رهبر خونتای میانمار قول داده که انتخاباتی چند حزبی برگزار کند و گفته که دولتش آماده همکاری با هر فرستاده ویژه انتخاب شده از سوی مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا – آ.سه.آن- است.
ه گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، مینگ آنگ هلاینگ، رهبر خونتای میانمار در یک سخنرانی تلویزیونی شش ماه پس از به دست گرفتن قدرت و برکناری دولت مدنی در این کشور این صحبت‌ها را گفته؛ کودتای میانمار باعث سرنگونی دولت منتخب مدنی آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی این کشور و زندانی شدن و حصر خانگی او و بسیاری دیگر از مقام‌های میانماری شده است. هنوز زمان‌بندی دقیقی برای برگزاری چنین انتخاباتی که رهبر خونتا وعده‌اش را داده، اعلام نشده است.
رهبر خونتای میانمار همچنین گفت: میانمار آماده همکاری با آ.سه.آن در چارچوب این مجمع از جمله گفتگو با نماینده ویژه آن در میانمار است.
وزرای خارجی کشورهای عضو این سازمان روز دوشنبه قرار است دیدار کنند و هدفشان تعیین نهایی یک فرستاده ویژه برای گفتگو با مقام‌های میانماری به منظور پایان دادن به خشونت در این کشور و پیشبرد گفتگوها بین خونتا و اپوزیسیون است.
در آوریل ۲۰۲۱، خونتا با یک بیانیه پنج بندی از سوی آ.سه.آن موافقت کرد که شامل پایان خشونت، مذاکرات سیاسی و اعلام یک نماینده ویژه می‌شود.
میانمار از زمان کودتا و براندازی دولت مدنی در این کشور توسط ارتش، در آشوب و ناآرامی به سر می‌برد.
خونتا پس از سرکوبی کشنده و مرگبار علیه اعتراضات خیابانی و کشته شدن ۱۰۰۰ نفر موضع خود را تقویت کرده است.
خونتای میانمار اوخر ژوئیه نتایج انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ را که حزب آنگ سان سوچی در آن با اکثریت قاطع پیروز شد، باطل اعلام کرد و مدعی شد که بیش از یک میلیون رای تقلبی است.
“برد آدامز”، مدیر آسیایی دیده‌بان حقوق بشر گفت: خونتای میانمار با سرکوب، کشتار، شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه به اپوزیسیون و مخالفان کودتا پاسخ داد. این حملات علیه مردم به مثابه جنایت علیه بشریت است و افرادی که در آن دست داشتند، باید مجازات شوند.
همچنین این اواخر افرادی که در اعتراضات و اعتصاب‌ها حضور داشتند از کار برکنار شدند.
در ژوئن نیز، مجمع عمومی سازمان ملل در اقدامی بی‌سابقه بیانیه‌ای را در محکومیت کودتا در میانمار صادر کرد و خواستار برقراری انتقال دموکراتیک در این کشور شد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari