پادشاه مراکش با تاکید بر اینکه روابط فعلی کشورش با الجزایر راضی کننده نیست، بار دیگر از رئیس جمهور الجزایر خواست در اولین فرصتی که مناسب می‌داند، همکاری‌هایی را برای تقویت روابط دو کشور آغاز کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت هسپرس مراکش، محمد ششم، پادشاه مراکش در سخنرانی که به مناسبت سالروز به تخت نشستن خود داشت، در راستای عبور از تنشی که طی چند هفته گذشته میان مراکش و الجزایر شدت یافته، بار دیگر از عبد المجید تبون، رئیس جمهور الجزایر برای همکاری با هم در اولین فرصت مناسب جهت تقویت روابط برادرانه دو کشور که ملت‌هایشان در طول چند سال مبارزه مشترک ایجاد کردند، دعوت کرد.
محمد ششم اظهار کرد: مراکش و الجزایر بیشتر از دو کشور همسایه بوده و در واقع دوقلوهای کاملی هستند، وضعیت فعلی این روابط ما را راضی نمی‌کند، به نفع دو ملت نبوده و از طرف بسیاری از کشورها پذیرفته نیست.
پادشاه مراکش در ادامه گفت: باورم این است مرزهای باز وضعیت عادی میان دو کشور همسایه و دو ملت برادر است چرا که بستن مرزها با یک حق عادی و اصل قانونی که در منشورهای بین‌المللی از جمله قرارداد مراکش برای تاسیس اتحادیه مغرب عربی آمده، مبنی بر آزاد بودن رفت‌وآمد افراد و جابه‌جایی کالاها  و سرمایه‌ها میان کشورهای عضو منافات دارد.
او افزود: هیچ منطق و عقلی نمی‌تواند شرایط فعلی را شرح دهد به ویژه اینکه دلایل بستن مرزها کنار رفته‌اند و امروز دیگر هیچ توجیه قابل قبولی ندارند.
محمد ششم با تکذیب ادعاهای مطرح شده در برخی رسانه‌ها درباره اینکه مراکشی‌ها از فقر رنج می‌برند و با درآمدهای حاصل از قاچاق ومواد مخدر زندگی می‌کنند، خطاب به سران الجزایر گفت: هرگز مشکلاتی از مغرب وارد الجزایر نخواهد شد همینطور هیچ خطر و تهدیدی از مراکش متوجه شما نخواهد شد چرا که آنچه به شما آسیب بزند، به ما نیز ضربه می‌زند و هر دو کشور با مشکلات مهاجرت غیر قانونی، قاچاق، مواد مخدر و قاچاق انسان مواجه هستند.
پادشاه مراکش در ادامه ضمن ابراز تاسف از تنش‌های رسانه‌ای و دیپلماتیک به وجود آمده در روابط دو کشور که تصویری منفی ایجاد کرده، در اولویت قرار دادن منطق و منافع عالی دو کشور را برای عبور از این وضعیت اسفناک خواستار شد.
روابط الجزایر و مراکش در آستانه دستیابی به راه‌حلی برای اختلافات بود که برخی اظهارات سیاسی بحران را به نقطه اول بازگرداند، در واقع مساله صحرای غربی مهمترین اختلاف دو کشور است، به این شکل که مراکش الجزایر را به حمایت از جبهه جدایی‌طلب پولیساریو متهم می‌کند اما الجزایر این موضوع را یک مساله بین‌المللی می‌داند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.