با وجود مخالفت های گسترده حقوق بشری، کانادا طی سال ۲۰۲۰ حدود ۷۴ میلیون دلار اسلحه به عربستان فروخته است.
‌به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سعودی لیکس، کانادا طی سال ۲۰۲۰ حدود ۷۴ میلیون دلار اسلحه به عربستان فروخته است.
این خبر به نقل از روزنامه کانادایی گلوبال میل مطرح و گفته شده این کشور مجوز کارگزاری را برای یک شرکت که مواد منفجره به ارزش ۷۳.۹ میلیون دلار به عربستان سعودی می‌فرستد، صادر کرده است.
فروش تسلیحات به عربستان در حالی صورت گرفته که پیشتر گروه‌های حقوق بشری خواستار توقف فروش سلاح به عربستان به دلیل جنگ علیه یمن و نقض حقوق بشر شده بودند. با این حال جزئیاتی از نوع و تعداد این تسلیحات منتشر نشده است.
کانادا سال‌ها است خودروهای زرهی سبک مجهز به تیربار یا توپ‌های ضد تانک را به عربستان صادر می‌کند. قرارداد ۱۰ ساله فروش این خودروهای زرهی سبک ابتدا توسط دولت هارپر بسته شد و در دوران نخست‌وزیری ترودو مورد مذاکره دوباره قرار گرفت. مدل‌های قدیمی‌تر این خودروهای زرهی در درگیری‌های مرزی نظامیان سعودی و ارتش یمن دیده شده‌اند.
کانادا در سال ۲۰۱۹ بیش‌ترین میزان تسلیحات را به عربستان سعودی صادر کرد که دلیل اصلی آن قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری بین دو کشور بود. بر اساس گزارش‌ها، در حال حاضر ۷۵ درصد از تسلیحات کانادایی (به استثنای ایالات متحده) به عربستان صادر می‌شود.
کانادا سال گذشته حدود ۳ میلیارد دلار تجهیزات نظامی به سعودی فروخت. برخی از اعضای حزب لیبرال، مانند آدام ووگان نماینده تورنتو به تازگی گفته‌اند بحران یمن باید باعث شود کشورها صادرات تسلیحات به این منطقه از جهان را پایان دهند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari