وزیر خارجه آمریکا گفت، برنامه جدید مهاجرتی آمریکا برای افغان‌ها که واجد شرایط ویزای ویژه مهاجرتی برای ورود به ایالات متحده نیستند، با چالش‌های مهمی دست به گریبان خواهد بود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اویل روز دوشنبه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت واشنگتن اولویتی را برای واجد شرایط شدن افغان‌هایی که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند اما صلاحیت دریافت ویزای ویژه مهاجرتی را ندارند، ایجاد کرده است تا این افراد هم بتوانند وارد آمریکا شوند.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ یک توافق بزرگ برای اقدامی خارق‌العاده در حال انجام است اما کارهای بیشتری باید صورت گیرد. یک چالش بروکراتیک، لجستیکی و دیپلماتیک چشمگیری وجود دارد.
وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد، دولت واشنگتن در حال حاضر بر روی اسکان یکهزار افغان با ویزای ویژه مهاجرتی و خانواده‌های آنها که در مجموع ۴۰۰۰ تن می‌شود، تمرکز دارد. دومین هواپیما حامل مترجمان افغان روز دوشنبه صبح وارد آمریکا شد. حدود ۴۰۰ تبعه افغان از روز جمعه وارد کشور شده‌اند.
در چند ماه گذشته افغان‌هایی که به عنوان مترجم یا سایر مشاغل برای نیروهای آمریکایی در افغانستان کار می‌کردند، از سوی طالبان تهدید به مرگ شده‌اند. آمریکا وعده داده که تمامی افغان‌هایی را که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند پیش از پایان ۳۱ اوت سال جاری میلادی که زمان تکمیل خروج نیروهای این کشور از افغانستان است، خارج کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.