روسیه از آمادگی مسکو برای تداوم مذاکرات با آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم از جمله مسائل مرتبط با امور افغانستان خبر داد حال آنکه به فقدان اشتیاق کافی از جانب طرف مقابل هم اشاره کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ولادیمیر تارابرین» رئیس بخش تهدیدها و چالش های جدید وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور آماده حفظ ارتباطات با آمریکا در زمینه مسائل مرتبط با ضد تروریسم از جمله در زمینه افغانستان است.
تارابرین گفت: ما آماده تعامل برای ارتباط در زمینه ضد تروریسم از جمله در زمینه امور مرتبط با افغانستان با آمریکایی ها هستیم اما نمی توانیم بیش از همکارانمان در این زمینه اشتیاق نشان دهیم.
وی یادآوری کرد که بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹، گفتگویی تمام عیار بین سرویس های (اطلاعاتی) مسکو و واشنگتن بر سر طیف کاملی از مسائل مرتبط با ضد تروریسم صورت گرفت، اما این همکاری از جانب آمریکا به بهانه های ساختگی تعلیق شد.
وی اضافه کرد: در هر صورت مسکو به همکاری عملی با دفتر ضد تروریسم وزارت خارجه آمریکا ادامه می دهد که این کار منافع عملی روسیه را برآورده می کند.
تارابرین در همین زمینه ادامه داد: ما آماده ایم به همکاری های ضد تروریسم ادامه دهیم. از جمله می توان به تبادل نظر در زمینه افغانستان هم به صورت دو جانبه و هم از طریق قالب های چندجانبه، چنانچه منافع مشترک متقابل (در این زمینه) وجود داشته باشد، اشاره کرد.
دیپلمات روس با اشاره به همزمانی اوج تولید مواد مخدر در افغانستان با حضور نظامیان آمریکایی و ناتو در خاک این کشور، یادآوری کرد که آمریکایی ها همزمان با خروجشان از افغانستان، اعلام کردند که ابتکارعمل های آنها در مبارزه با مواد مخدر در واقع با شکست رو به رو شده است.
این دیپلمات روسی همچنین گفت که بر اساس برآوردهای مختلف، حجم مواد مخدر تولیدی در افغانستان در مقایسه با سال ۲۰۰۱ که آمریکا به این کشور حمله کرد، از ۱۷ به ۴۰ بار افزایش یافت.
وی در پایان گفت که بازار باثبات مواد مخدر در افغانستان شکل گرفته است و تجارت آسان و بی دغدغه مواد مخدر صرف نظر از حضور نظامیان خارجی در این کشور در جریان است.
پیشتر «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفته بود: مسکو علاقه مند نیست که هرج و مرج در افغانستان حاکم شود و این مساله فقط به این خاطر نیست که نمی خواهیم مناقشه به کشورهای همسایه و متحد ما سرایت کند بلکه ما می خواهیم افغانستان در بهترین شرایط بسر برد و مردم این کشور در صلح و آرامش زندگی کنند و این کشور بدون هر گونه تهدید امنیتی از جمله تروریستی و قاچاق مواد مخدر بطور مستمر پیشرفت کند.
وی یادآوری کرد که تولید مواد مخدر در افغانستان به حد بی سابقه رسیده و ۹۰ درصد کل مواد مخدر جهان در این کشور تولید می شود و تقریباً هیچ اقدامی برای مبارزه با این پدیده صورت نمی گیرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari