سفارت واشنگتن در کابل امروز بدون اشاره به افزایش تنش ها در افغانستان در نتیجه ۲ دهه اشغالگری تروریست های آمریکایی اعلام کرد: طالبان باید پاسخگوی جنایت‌های جنگی خود در قندهار باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سفارت آمریکا در کابل امروز دوشنبه بدون اشاره به افزایش تنش ها در افغانستان در نتیجه ۲ دهه اشغالگری نیروهای خارجی به سرکردگی تروریست های آمریکایی در این کشور اعلام کرد که طالبان به دلیل ارتکاب جنایت های جنگی در قندهار مسئول شناخته شده و باید پاسخگوی اقدامات خود باشد.
در راستای تلاش برای تبرئه نقش آفرینی واشنگتن در افغانستان، در بیانیه صادره از سوی سفارت آمریکا در کابل آمده است: طالبان در قندهار تعداد زیادی از غیرنظامیان را برای انتقام گیری به قتل رساند. این قبیل قتل ها می تواند به ارتکاب جنایات جنگی منجر شود؛ آن ها باید مورد تحقیق و تفحص قرار گیرند و آن دسته از جنگجویان و کماندوهای طالبان که مسئول باشند باید پاسخگو قرار گیرند.
بیانیه سفارت آمریکا در کابل در ادامه می افزاید: رهبری طالبان باید مسئول جنایت های جنگجویان خود باشد.
این در حالیست که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان دیروز یکشنبه اعلام کرد که اعضای این گروه دستکم ۳ راکت به سوی فرودگاه قندهار واقع در جنوب افغانستان پرتاب کرده اند.
سخنگوی طالبان در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: فرودگاه قندهار را ما هدف قرار دادیم؛ زیرا دشمن از آن به عنوان مرکزی برای انجام حملات هوایی علیه نیروهایمان استفاده می کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، طالبان طی چند روز گذشته دست به حملات گسترده‌ای به مراکز ولایت‌های هرات، قندهار، هلمند و تخار زده است.
با این حال، وزارت کشور افغانستان می‌گوید که حملات گسترده گروه طالبان به شهرهای هرات، قندهار و لشکرگاه دفع شده است.
از سوی دیگر «فواد امان»، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز پیشتر با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد نیروهای ارتش در استان‌های هرات، قندهار، هلمند و تخار در حال پیشروی هستند و نیروهای دولتی با حمایت نیروهای مردمی مناطقی را از وجود طالبان در این استان‌ها پاکسازی کرده‌اند.
پیشتر نیز ساختمان اصلی سازمان ملل در ولایت هرات هدف حمله قرار گرفته بود.
این در حالیست که پس از پایان ادعایی حضور اشغالگران خارجی به سرکردگی تروریست های امریکایی در افغانستان، اوضاع امنیتی این کشور دائماً رو به وخامت در حرکت است به گونه ای که تحلیل گران در خصوص سوء استفاده واشنگتن از این وضعیت در افغانستان هشدار داده اند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari