وزیر خارجه افغانستان با تاکید بر اینکه چنانچه برخی شرایط از سوی طالبان رعایت شود، گفت که دولت این کشور آماده است قدرت را با این گروه سهیم شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، «محمد حنیف اتمر» وزیر خارجه افغانستان در گفتگو با روزنامه ایزوستیا اعلام کرد که چنانچه طالبان شرایط خاصی را رعایت کند، دولت افغانستان آماده صلح با این گروه است. ما آماده‌ایم با طالبان کار کنیم. ما حاضریم که آنها را به دولت بیاوریم. برای صلح و تقسیم قدرت با آنها آماده‌ایم.
وی ادامه داد که شرایط متعددی برای این کار وجود ندارد. اراده آزاد مردم افغانستان است که آینده این کشور را مشخص می‌کند. افغانستان نباید تهدیدی برای هیچ کشوری باشد و همچنین نباید حتی یک تروریست خارجی در خاک این کشور وجود داشته باشد.
اتمر اضافه کرد که دولت آماده است طالبان را به عنوان بخشی از بدنه‌اش بپذیرد، مشروط به اینکه این گروه از تروریسم حمایت نکند.
پیشتر «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان در پیامی، سخنرانی روز گذشته اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را در نشست فوق‌العاده شورای ملی افغانستان، به «یاوه» سرایی تعبیر کرد و گفت: اعلام جنگ از سوی غنی، اتهام زنی و ارائه گزارش‌های نادرست، عمر ریاست جمهوری او را افزایش نخواهد داد.
مجاهد با تاکید بر تعقیب قضایی و محاکمه خائنان ملی افغانستان افزود: زمان (برای خائنان افغانستان) به پایان رسیده است.
غنی روز گذشته در نشست فوق‌العاده شورای ملی افغانستان که به درخواست وی برگزار شد، گفت که روند صلح بر مردم افغانستان تحمیل شده و هیچ دستاوردی جز مشروعیت بخشیدن به یک گروه متجاوز نداشته است.
وی با تاکید بر اینکه اکنون باید طالبان و حامیان این گروه تصمیم شان را بگیرند، گفت: انتخاب خود را کرده‌ایم. یا در میز مذاکره زانو به زانو می‌نشینیم، یا زانوی طالبان را در میدان جنگ می‌شکنیم.
غنی در این نشست با بیان اینکه زمان یک گفتمان ملی فرا رسیده است، گفت: در نیت طالبان و حامیان این گروه فتنه وجود دارد و در باطن این گروه خونخوار، صلح پایدار و عادلانه وجود ندارد.
وی همچنین گفت که خروج ناگهانی نظامیان آمریکایی باعث بدتر شدن اوضاع امنیتی در این کشور شده است.
درگیری‌های گسترده بین اعضای گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان در پی خروج غیر مسئولانه و ادعایی نظامیان آمریکا و ناتو طی هفته‌های اخیر، در سراسر این کشور ادامه دارد و در نتیجه این کشمکش‌ها، مناطق مختلف در افغانستان بین این دو گروه دست به دست می‌شود. همچنین افراد متعددی از هر دو طرف در این درگیری‌ها کشته و زخمی شده‌اند.
در روزهای گذشته مراکز برخی از ولایت‌ها مانند هلمند، قندهار و هرات با حملات وسیع طالبان روبرو بوده و اعضای این گروه قصد تصرف این شهرها را داشتند که با واکنش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مجبور به عقب نشینی شدند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari