کره‌شمالی با انتقاد از تصمیم انگلیس برای استقرار دائمی دو کشتی جنگی در منطقه آسیا – اقیانوسیه در سال جاری میلادی، آن را "تحریک‌آمیز" خواند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این برنامه در شرایطی مطرح می‌شود که لندن گام‌هایی برای افزایش تحرکاتش در آسیا بعد از افزایش هشداردهنده خواسته‌های ارضی چین در این منطقه به ویژه در تایوان برداشته است.
کره‌شمالی گفته است، اخباری درباره این طرح با عبور ناوهواپیمابر انگلیسی “کوئین الیزابت” و کشتی‌های پشتیبان آن از طریق دریاهایی که چین با ایالات متحده و ژاپن روی نفوذ در آنها رقابت دارد، همزمان شده است.   
یک مقام کره شمالی از اظهارات بن والاس، وزیر دفاع انگلیس که گفته بود پیونگ‌یانگ و پکن برای منزوی کردن ژاپن و کره جنوبی و تهدید آزادی کشتیرانی در منطقه هند-اقیانوسیه تلاش میکنند، انتقاد کرد.
این مقام در بیانیه‌ای که وب‌سایت وزارت خارجه کره شمالی منتشر کرد، گفت: این به نوعی تحریک علیه ماست. انگلیس که خودش با اعزام کشتی‌های جنگی به منطقه دوردست آسیا اقیانوسیه در حال بحرانی کردن اوضاع است، به عنوان بهانه ما را “تهدید” اعلام می‌کند.  این منجر به مقاومت شدید کشورهای محلی و تنش در وضعیت هم اکنون بحرانی منطقه میشود.
سفارت انگلیس در سئول به تماس برای اظهارنظر فعلا پاسخی نداده است.
انتهای پیام  

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *